prevádzkoval takmer desať rokov, s mestom už nepodpísal novú zmluvu. Samospráva teraz hľadá niekoho iného, kto by bol ochotný túto činnosť vykonávať.
Dôvodom, prečo veterinár Miroslav Kakuta záchytné zariadenie pre psov zatvoril, je jeho finančná nevýhodnosť. Osemtisíc korún mesačne, ktoré mesto za prevádzku platí, podľa neho nepokrývalo nevyhnutné náklady a útulok dlhodobo fungoval na hranici stratovosti. „Musel som platiť nájom za priestory, na odchyt psov som používal svoje auto, financie boli potrebné aj na kŕmenie psov. Príspevok mesto pritom po celý čas nenavýšilo," hovorí.
Podľa mestskej polície je však zariadenie pre karanténu túlavých zvierat v Humennom potrebné. „Voľne sa pohybujúce psy sú v meste veľkým problémom. Veľa ľudí na sídliskách sa zbavuje psov," povedal zástupca náčelníka humenskej mestskej polície Juraj Kyslík. Podľa neho je najhoršia situácia v rómskej mestskej časti Podskalka. Psy, ktoré sa stanú pre ich majiteľov príťažou, tam vyvážajú aj obyvatelia z iných častí mesta.
Samospráva sa snaží riešiť problém vypísaním výberového konania na nového prevádzkovateľa karanténnej stanice. Mestský úrad potom vyhodnotí cenové ponuky záujemcov, ktorí sa do súťaže prihlásia a jednu z nich predloží na schválenie mestskému zastupiteľstvu. Podľa vedúceho oddelenia výstavby humenského magistrátu Mariána Šalatu by sa tak malo stať do konca tohto mesiaca.
V karanténnom útulku sa umiestňujú psy, ktoré veterinár odchytí na ulici. Pobudnú tam najmenej 21 dní, za tento čas by sa totiž u nich mala prejaviť besnota. Ak sú zvieratá zdravé, ponúkajú sa ľuďom. Podľa M. Kakutu v minulom roku takto darovali asi dvadsať percent psov, rovnaký počet sa vrátil ich majiteľom. Ostatných museli utratiť.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín