Strážske Deviatim rómskym rodinám, ktoré takmer dve desaťročia žijú na okraji Strážskeho v katastrofálnych podmienkach, svitla nádej na dôstojnejšie
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
bývanie. Tamojšia samospráva začala zvažovať, že im postaví nájomné byty nižšieho štandardu. S týmto zámerom počíta aj platný územný plán mesta.
Asi štyridsať rómskych obyvateľov, z ktorých väčšina sú malé deti, obýva v Strážskom pri Laborci jednu polorozpadnutú prízemnú budovu. Kúria drevom, sú bez zdroja pitnej vody i rozvodu elektrickej energie. Na pitie používajú vodu z blízkej rieky. Podľa slov jedného z Rómov tu preto často vznikajú infekčné ochorenia. "S vykurovaním nemáme najväčší problém, najťažšie je získať čistú vodu, ktorú pre deti nevyhnutne potrebujeme " hovorí.
Samospráva chce na stavbu lacných bytov požiadať o dotáciu ministerstvo výstavby. K tomu však musí splniť niekoľko podmienok. Predovšetkým získať a pripraviť pozemky, ktoré musí odkúpiť z vlastných zdrojov. Práve toto je v Strážskom najväčší problém. Pozemky, na ktorých by sa mali postaviť rómske byty totiž nie sú vlastníctvom mesta, ale Slovenského pozemkového fondu. "Všetko záleží od toho ako sa s fondom dohodneme. Dúfame že nehnuteľnosti získa mesto bezodplatne, alebo aspoň za rozumnú cenu," hovorí Miroslav Kačur, vedúci oddelenia výstavby na mestskom úrade.
Projekt bytov nižšieho štandardu sa na Slovensku realizuje od roku 2001. V minulom roku dal štát na takéto nájomné bývanie 180 miliónov korún, podľa Antona Hrabovského z Úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity to v tomto roku bude až 200 miliónov. Hrabovský upozorňuje, že obce môžu spracované projekty podávať na krajské stavebné úrady do konca februára. V prípade jednoduchých bytov pre Rómov môže štát udeliť dotáciu až vo výške 80 percent z celkových nákladov. Zvyšných 20 percent si musia odpracovať budúci nájomníci. Tým sa ma dosiahnuť, aby nové byty nezničili.
Na území Zemplína žijú Rómovia v nízkoštandardných bytoch na humenskej Podskalke, ďalšie štyri takéto bytové jednotky postavili v Krásnom Brode pri Medzilaborciach.