relácie nedokážu svoju produkciu umiestniť na trhu ani za ceny, ktoré by boli aspoň na úrovni výrobných nákladov. Zeleninu preto často agropodnikatelia v jeseni ani z polí nepozberali, inde ju zaorali do zeme.
Kritický stav zemplínskeho zeleninárstva je výsledkom konkurencie poľských farmárov, ktorí sú ochotní na Slovensku speňažiť svoju produkciu za akúkoľvek cenu. "Mal som zmluvne dohodnuté s firmami odber kapusty. Keď Poliaci začali dovážať kilogram za menej ako dve koruny, začali pochopiteľne odberatelia nakupovať u nich," hovorí Jozef Kniežo z obce Iňačovce v okrese Michalovce. Tento jeden z najväčších pestovateľov kapusty v Zemplíne nepozberal asi dve tisíc ton úrody, pretože ju nemal komu predať.
V Poľsku sa nahromadila obrovská nadprodukcia zeleniny, ktorá bola dopestovaná pre Ukrajinu a Rusko. Po vstupe do Európskej únie ju Poliaci začali vyvážať do členských krajín, pretože to bolo pre nich výhodnejšie. Súkromne hospodáriaci roľník Ladislav Čekľovský z obce Moravany upozorňuje, že Poliaci majú naviac vytvorené oveľa lepšie podmienky pre podnikanie ako slovenskí pestovatelia. "Ich vývoz zeleniny je dotovaný úniou. Na rozdiel od nás nemusia platiť daň z pôdy. Taktiež za ich zamestnancov platí štát zdravotné a sociálne poistenie," vysvetľuje.
Čekľovský v jeseni zaoral do zeme tri hektáre cibule. Na poli zostala aj mrka a cvikla, o ktorú nebol na trhu záujem. Tvrdí, že takto aspoň čiastočne znížil stratu, lebo nemusel investovať do zberu a balenia. Pre časť úrody, ktorú pozberal sa mu podarili nájsť odberateľa a teraz ju jeho zamestnanci triedia a balia. Podľa Čekľovského bude výnos z jej predaj stačiť len na ich mzdy.
Alarmujúca situácia roľníkov je aj dôsledkom cenovej vojny obchodných reťazcov, ktorí ovocie a zeleninu predávajú spotrebiteľom hlboko pod úrovňou výrobných cien. "Je nesprávne, že sa supermarketom dovolilo predávať za takéto dumpingové ceny. Nikto im potom nemôže konkurovať," myslí si Kniežo.
Niektorí drobní súkromne hospodáriaci roľníci v Zemplíne sú ochotný pristúpiť aj na krízový scenár a zeleninu budú predávať aj za ceny, ktoré nepokrývajú ich výrobné vstupy. Napriek strate by sa aspoň zbavili tovaru v skladoch. "Pokúsim sa o to, inak mi v jari vzniknú ďalšie náklady na vývoz zeleniny na smetisko," uvažuje Čekľovský.
Kvôli nezáujmu o ich komodity na trhu zemplínski zeleninári už ohlásili, že na jar obmedzia jej pestovanie. Kniežo zníži celkovú výmeru, na ktorej pestuje kapustu, z 30 hektárov na takmer pätinu. Čekľovský odhaduje, že zeleninu bude mať už iba na troch hektároch, zatiaľ čo pred rokom to bolo až štyridsať. Redukcia pestovateľskej výmery sa dotkne tiež zamestnancov, ktorí zrejme prídu o prácu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín