do zahraničia. V obci s 4 447 obyvateľmi, kde viac ako 56 percent tvoria práve Rómovia začínajú pribúdať opustené domy. Rodičia odhlasujú deti zo škôl a húfne odchádzajú do Anglicka. Kým v prvej veľkej migračnej vlne, ktorá bola pred dvomi rokmi odchádzali Rómovia využívať štedrý sociálny systém vyspelých krajín EÚ, dnes chodia normálne pracovať.
Podľa starostu obce Jozefa Kočana Rómovia nezačali s hromadnou migráciou hneď po vlaňajšom májovom vstupe do EÚ. "Prvé mesiace bol kľud. Migračná vlna nastala až po prázdninách. Určiť presný počet, koľko ich naozaj odišlo je takmer nemožné. Zo zákona je im umožnený voľný pohyb, takže k nám to na úrad hlásiť nechodia. Podľa získaných informácii odhadujem, že od septembra 2004 k dnešnému dňu odišlo do Anglicka približne 500 Rómov. Spravidla každý týždeň odíde aspoň jedna rodina," uviedol starosta. Jeho slová potvrdil aj riaditeľ Základnej školy v Pavlovciach nad Uhom, ktorú navštevuje vyše 600 detí Július Murovský. "Kvôli odchodu žiakov sme museli na 1. stupni zredukovať počet tried zo 14 na 12. V predchádzajúcom školskom roku som podpísal 12 rozhodnutí o povolení plnenia školskej dochádzky mimo územia Slovenskej republiky tento rok to bolo už 57," konštatoval.
V obci kvôli zvýšenej migrácii pribudli v poslednom období menšie krádeže. "Ľudia odchádzajúci do zahraničia si preto ešte pred odchodom dávajú na okná a vchodové dvere mreže, alebo ich jednoducho zadebňujú doskami. V obecnom rozhlase aj upozorňujeme príbuzných, aby svojim blízkym dohliadali na majetok," upresnil starosta.
S odchodom Rómov sa zvýšil v obci aj počet potulných psov, ktorých pred "cestovnou horúčkou" mali Rómovia ako tak pod kontrolou. Obec už dnes uvažuje nad ich odchytom. Kuriozitou je, že kým pred dvoma rokmi odchádzali Rómovia využívať štedrú sociálnu politiku štátov EÚ, dnes tam chodia poctivo pracovať. "Mnohí z nich pracujú za pásom ako baliči na farmách v potravinárskom a poľnohospodárskom priemysle. Tí čo sa na chvíľu vrátili domov vravia, že sú spokojní, a že si zarobia mesačne aj 40-tisíc korún," dodal starosta.
Podľa neho, ak by sa Rómovia vrátili domov, bol by to pre obec pozitívny prínos, pretože za ušetrené peniaze by si mohli zrekonštruovať svoje domy, čím by sa zlepšil celkový imidž obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín