Českej a Slovenskej republiky. Počas slávnostného nástupu vo Vojenskom útvare mechanizovaného práporu v Trebišove 117 profesionálov zo spoločného česko-slovenského kontingentu vyznamenali za ich činnosť na zahraničnej vojenskej misii. Profesionáli operovali v rámci misie KFOR v Kosove. Slovenská armáda tak pôsobí celkovo v trinástich misiách, kde medzi najdôležitejšie patria z bezpečnostného hľadiska Irak, Afganistan a spomínané Kosovo.
Spoločný kontingent pôsobí v Kosove od začiatku minulého roka. Na rozdiel od misií v Iraku a Afganistane, kde plnia bojové úlohy najmä ženisti, mechanizovaný prápor mal inú špecifickú úlohu. „Kým v spomínaných krajinách ide najmä o odmínovacie práce, v Kosove bolo hlavnou úlohou zabezpečiť objekty, ktoré by mohli byť terčom konfliktov znepriatelených strán. Súčasťou operačných úloh boli aj preventívne kontroly domov a objektov, počas ktorých sa hľadali zbrane," uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík.
Podľa neho slovenskí vojaci pôsobia v rámci misii vo viacerých medzinárodných kontingentoch, ale česko-slovenský hodnotí ako najlepší. „Výhoda je predovšetkým v komunikácii, ale aj v tom, že naše armády majú bohaté skúsenosti zo spoločných výcvikov. Naše spoločné pôsobenia v misiách nám pomáhajú zvyšovať úroveň obidvoch armád a prispôsobiť sa tak štandardom NATO a jej členských krajín. Túto spoluprácu plánujeme udržiavať aj naďalej," doplnil Bulík.
Oproti misiám na Cypre a v Iraku, v Kosove v uplynulom roku k nehodám s tragickým koncom našťastie nedošlo. „Vyskytli sa len drobné poranenia pri presunoch, alebo manipulácii s technikou. Túto misiu môžeme hodnotiť ako bezpečnú," doplnil Bulík.
Misia v Kosove bola zároveň aj akýmsi testovaním našej armády, ktorá získané skúsenosti, ale aj poodhalené nedostatky bude v budúcnosti analyzovať. „Vojaci už poukázali na určité nevýhody či už osobnej výstroje alebo techniky, na ktorej jazdili. Naopak vyskytli sa aj pozitívne reakcie, napríklad na zavedenie obrneného vozidla Aligátor, ktorý si veľmi pochvaľujú," doplnil generál Ľubomír Bulík.
Spoločnú misiu česko-slovenského kontingentu hodnotí pozitívne aj česká strana. „Tento prápor bol v rámci operácie KFOR v Kosove hodnotený ako najlepší. Na rozdiel od iných zahraničných práporov sme my mohli pôsobiť kdekoľvek na území Kosova, pretože sme boli ako jediný špeciálne vyzbrojení na potlačenie prípadných demonštrácií. Naša jednotka bola pripravená lokalizovať akýkoľvek úsek, na ktorom by zabránila národnostnému napätiu a treniciam, ktoré tam vznikajú," dodal zástupca riaditeľa operačného centra Ministerstva obrany Českej republiky generál Michal Pažúr.
O slávnostnú chvíľu počas odovzdávania vyznamenaní profesionálom sa prišli podeliť aj rodinní príslušníci, ktorí nedočkavo lemovali celé trebišovské kasárne.
Autor: Čierna nad Tisou (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín