žiaci. Podľa pedagógov z tunajšej školy to nariadil starosta obce. Sociologička z Inštitútu pre verejné otázky Elena Krígelová to považuje za zjavnú diskrimináciu, starosta sa voči takýmto tvrdeniam rázne ohradil.
Celú vec sme si overili v pondelok priamo v jedálni. Deti do nej nevstupovali tak, ako je to zvykom na iných školách - podľa tried a ročníkov. Prichádzali na obed v dvoch skupinách - najprv sa naobedovali nerómske, keď o polhodinu z jedálne odišli, mohli sa najesť rómske deti. Podľa pedagogického zboru sa takto žiaci jednej a tej istej školy delia iba počas obedňajších prestávok. Počas vyučovania sú všetky spolu. „Povedali nám, že je málo miesta, preto chodíme jesť osobitne," povedal malý Róm z desaťčlennej skupinky rómskych žiakov, ktorá práve odchádzala na obed.
Tunajšiu základnú školu navštevuje 40 detí, pričom 12 z nich sú Rómovia. Aj riaditeľka školy Gabriela Šándorová priznala, že deti obedujú oddelene. „Áno, je to pravda, ale ja vám nemám k tomu čo povedať. Informujte sa na to priamo u zriaďovateľa, teda starostu. My v našej škole počas vyučovacieho procesu nedelíme deti na rómske a nerómske. Všetci sa učia spolu a takisto je to cez prestávky, keď sa spolu hrajú. Nedochádza u nás k žiadnej segregácii," povedala.
Za takýmto rozdeľovaním žiakov na dve obedňajšie skupiny údajne stojí ústne nariadenie miestneho starostu Jána Čižmárika. Ten však tvrdí, že diskriminačné a rasové opatrenia z jeho strany sú výmyslom. „Nariadil som, aby deti chodili do jedálne vo dvoch skupinách, ale to len preto, že je tam málo miesta. Nič iné," povedal. V pondelok počas obeda prvej skupiny však jedáleň nebola celkom obsadená a niekoľko stolov bolo prázdnych.
Na otázku, prečo teda chodia najprv na obed nerómske a potom rómske deti a nie podľa tried a ročníkov, odpovedal: „Možno je to náhoda. Ja som nariadil skupiny len kvôli nízkej kapacite jedálne," doplnil starosta a pokračoval: „Keby som sa osobne neangažoval, deti by doteraz nemali teplú stravu, a na obed by dostávali len suché balíčky ako v iných obciach." Riaditeľka však rázne odmietla, že za etnickým delením detí počas obedňajších prestávok stojí ona. „Nie je to moja aktivita. On to nariadil," ohradila sa.
Podľa odborníčky z Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorá sa zaoberá rómskou problematikou, ide o ukážkový prípad diskriminácie. „Po tom, čo vlani zaviedlo ministerstvo práce príspevok na stravu pre deti rodičov v hmotnej núdzi, sme zaznamenali viacero prípadov, že rómske deti sa stravovali od ostatných oddelene, alebo v inom čase. Samozrejme starostovia diskriminačné konanie odmietajú a odvolávajú sa na kapacitne problémy. Isté však je, že mali by sa rozdeľovať podľa tried, alebo abecedy a rozhodne nie podľa etnického princípu," konštatovala Elena Krígelová z IVO, ktorá sa zaoberá vzdelávaním rómskych detí.
Celým prípadom sa bude napokon zaoberať aj Kancelária podpredsedu vlády pre ľudské práva a menšiny. „V tomto prípade je evidentne porušený antidiskriminačný zákon. Bolo by akceptovateľné, ak by chodili na obed deti v rozdelených skupinách po ročníkoch, ale nie delené na rómske a nerómske deti. Ak ide o ústne nariadenie, bude ťažké to preukázať. Preto je potrebné, aby nás o celej tejto záležitosti informovali detailnejšie rodičia žiakov. Podpredseda vlády potom prípad prešetrí," reagoval hovorca podpredsedu vlády pre ľudské práva a menšiny Martin Urmanič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín