záchranári zasahovali vlani okrem požiarov aj počas zdrvujúcich povodní, ekologických havárií a takmer stovke dopravných nehôd. K rôznym udalostiam vyrážali v uplynulom roku celkovo 370-krát, a počas zásahov sa im v Michalovskom a Sobranskom okrese podarilo zachrániť materiálne hodnoty za viac ako 80 miliónov korún. Oproti minulým rokom aj vďaka rýchlym a bezpečným akciám hasičov z oddelení v Michalovciach, Sobranciach a Veľkých Kapušanoch nezahynul pri požiari ani jeden Zemplínčan.
Sedemdesiatsedem príslušníkov zo spomínaných hasičských oddelení je pripravených zasiahnuť pri akejkoľvek forme nebezpečenstva. "Rozsah úloh, ktoré v súčasnosti plníme, rapídne stúpol. Kým pred desiatimi rokmi 89 percent výjazdov bolo k požiarom, dnes takmer polovicu tvoria dopravné nehody a rôzne havárie," informoval vedúci prevádzko-technického oddelenia HaZZ v Michalovciach pplk. Alexander Nejedlý.
Pre hasičov bolo v minulom roku najťažšou skúškou zvládnutie povodní v mesiacoch júl a august, ktoré spôsobili na východnom Slovensku niekoľko miliardové škody. "Zasahovali sme v zaplavených oblastiach na člnoch a vrtuľníku. Naša jednotka evakuovala 19 ľudí zo zaplavenej a od sveta odrezanej obce Hradištská Moľva. Nešlo len o fyzicky a technicky náročnú akciu, mnohých starých ľudí sme museli dokonca pri záchrane ich životov a majetku doslova prehovárať. Bolo to teda náročné aj na psychiku," konštatoval Alexander Nejedlý, ktorý bol počas povodní zároveň veliteľom záchranných prác.
Podľa neho sa však v roku 2004 rozmohol v Michalovskom okrese nový fenomén. "Stúpol nám počet požiarov, ktoré spôsobilo vybavovanie si účtov medzi mafiou. Ide najmä o úmyselné zapálenie luxusných áut. Vlani ich zhorelo päť," vysvetlil Nejedlý. Pod mnohé požiare sa v uplynulom roku podpísali aj malé deti. "Medzi najväčšie prípady patril požiar v skladových priestoroch čínskej predajne na Námestí Osloboditeľov v Michalovciach, a tri horiace stodoly v obci Bežovce. Za všetkým boli deti a ich manipulácia s otvoreným ohňom. Nikomu sa, našťastie, nič nestalo, ale škody sa vyšplhali na viac ako 2 milióny korún," doplnil. Hasiči aj napriek stále rastúcim požiadavkám a úlohám na ich rezort musia zápasiť so starou technikou a vybavením. "K požiarom ešte stále vyrážame na starých autách, kde "najnovšie" má 16 rokov. Dúfame, že sa celá situácia vzhľadom na čoraz väčší rozsah našich úloh zlepší. Vlani sme dostali motorový čln a tento rok konečne dočkáme nového cisternového vozidla," uzavrel Alexander Nejedlý.
Okrem zásahových, represívnych opatrení majú michalovskí hasiči za sebou aj množstvo kontrolnej a preventívnej práce, ktorú široká verejnosť veľmi neregistruje. Vlani vykonali 311 protipožiarnych kontrol, počas ktorých zistili vyše 2 700 nedostatkov. "Najčastejšie boli chyby v organizačnom zabezpečení, nedostatočnom požiarno-technickom vybavení, ako sú hasiace prístroje, signalizačné zariadenia a hydranty. Vyskytli sa aj nedostatky s manipuláciou a uskladňovaním horľavých látok. Celkovo sme udelili pokuty vo výške 105-tisíc korún," konštatoval vedúci oddelenia požiarnej prevencie z HaZZ v Michalovciach Dušan Guľáš.
Prehľad zásahovej činnosti OR HaZZ Michalovce za rok 2004
Požiare 199
Technická pomoc 10
Zdravotnícka pomoc 1
Ekologický zásah 11
Dopravné nehody 68
Povodňové práce 6
Práce na vode 3
Výšková pomoc mobilná 9
Otváranie bytu 28
Planý poplach 15
Cvičenie 35
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín