dospelej osoby. V obci Čeľovce v trebišovskom okrese spustia v júni tohto roku špeciálny domov, kde niekoľko desiatok deti bude čakať kým sa rozhodne o ich ďalšom osude. Na Slovensku vlani zaevidovali vyše sto malých cudzincov, ktorí boli na našom území bez sprievodu dospelej osoby, pričom pred dvomi rokmi sa ich počet pohyboval až nad tisícovou hranicou.
Zaistení neplnoletí utečenci doposiaľ smerovali do záchytného utečeneckého tábora na západnom Slovensku v Rohovciach a odtiaľ do pobytového tábora Brezovej pod Bradlom. Spomínané zariadenia však úplne nespĺňajú všetky podmienky, pre vyhovujúce zaobchádzanie s touto špeciálnou skupinou ilegálnych migrantov. To by sa malo v novom domove v Čeľovciach čoskoro zmeniť.
Stála kapacita pripravovaného zariadenia bude 30 lôžok, ale podľa potreby sú v ňom schopný ubytovať aj viac detí - utečencov. "V prípade nejakej veľkej migračnej vlny sme schopný zvýšiť kapacitu až na 60 lôžok," konštatovala Iveta Liberková (na snímke). V domove bude pracovať približne 30 zamestnancov, ktorí budú zabezpečovať deťom 24 hodinovú starostlivosť. Zariadenie, malo byť podľa pôvodného plánu hotové už začiatkom februára, ale doposiaľ zíva prázdnotou. "Parlament mal zákon o inklúzii a ochrane detí, ktorého prijatie je nevyhnutné pre spustenie domova v Čeľovciach schváliť už vlani. Žiaľ poslanci sa týmto zákonom doposiaľ nezaoberali, a jeho prijatie sa očakáva až tento mesiac. Dokončenie domova a jeho uvedenie do prevádzky to oddialilo až na jún tohto roka," konštatovala Liberková.
Štát bude zo svojho rozpočtu hradiť 75 percent nákladov potrebných na prevádzku "detského tábora", zvyšok bude SĽDV získavať formou rôznych projektov a grantov. Podľa Liberkovej je však chod zariadenia tohto druhu náročnejší ako prevádzka bežných detských domovov. "Ide o špeciálne programy, ako zabezpečenie tlmočníka, vstupné lekárske prehliadky a psychologické služby vo vyššom rozsahu. Samozrejme aj náklady na pohonné hmoty, pri vybavovaní azylovej procedúry," argumentovala Liberková.
Pred zriadením domova pre detských utečencov prebehla ešte vlani v obci s 540 obyvateľmi a iniciátorom stavby ostrá diskusia. O domove pre malých migrantov sa rozhodovalo na obecnom zastupiteľstve, verejnom zhromaždení a dokonca aj v kostoloch. "Ľudia spočiatku tejto myšlienke neboli vôbec naklonení. Po iskrivej výmene názorov, ktoré trvali niekoľko hodín napokon väčšina súhlasila. Určite by však obec tento projekt nepodporila ak by išlo o dospelých utečencov. V prípade deti je to iné," povedal starosta Čeľoviec Ján Michalko. Podľa neho bude nakoniec špeciálny detský domov pre obec prínosom. "V obci je 80 nezamestnaných, počítame, že aspoň 15 ľudí si v tomto zariadení nájde prácu. Možno sa kvôli domovu konečne urýchli aj dostavba vodovodu a chodníkov v obci. Mal by mať na tom záujem aj štát, keďže ide o jediné zariadenie tohto druhu na Slovensku," myslí si starosta. Dnes v obci súhlasia s "táborom" aj obyvatelia, ktorí budú žiť v jeho blízkom susedstve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín