týždeň na nútenej dovolenke, pretože firma pre nich nemá prácu. "Povedali nám, že si máme čerpať dovolenku za tento rok, zrejme budeme doma dlhšie, takže ju vyčerpáme v celom rozsahu," hovorí jedna zo šičiek závodu.
Podľa výkonného riaditeľa Daniela Sninčáka sa vedenia rozhodlo poslať domov asi tretinu z celkového počtu 500 pracovníkov. Sninčák priznal, že za týmto opatrením sú problémy so získavaním odberateľov pre ich výrobky. Zdôraznil, že ide iba o prechodný stav, ale vyrábať pre sklad sa neoplatí. Podľa neho sa má terajšou hromadnou dovolenkou predovšetkým dosiahnuť, aby mal podnik k dispozícii dostatok pracovníkov aj v auguste, kedy každoročne prebieha celozávodná dovolenka.
"Teraz si to môžeme dovoliť pretože práce je menej. Ak prídu v auguste súrne zákazky, ľudia, ktorí sú teraz na dovolenke, budú môcť vtedy pracovať," uviedol.
Nepopulárne opatrenie by malo trvať do začiatku marca. Sninčák tvrdí, že na toto obdobie firma má dohodnuté zákazky a ľudia by sa mali vrátiť do práce. Za čas, ktorý boli doma dostanú priemernú mzdu.
Stagnácia v európskom obuvníckom priemysle, ktorý len ťažko konkuruje lacnému dovozu z Ázie, sa prejavuje aj v sninskom závode. Problémy s odbytom tu pretrvávajú najmä po tom, čo podnik v lete stratil svojho najväčšieho odberateľa nemeckú spoločnosť ELLEFANTEN, ktorá sa rozhodla ukončiť svoje fungovanie. Sninský výrobca obuvi chce silnej ázijskej konkurencii čeliť aj produkciou topánok vlastnej značky. Minulý rok preto odkúpil práva na značku JAS od správcu konkurznej podstaty pôvodného bardejovského JASu. Manažment dúfa, že obuvnícka značka, ktorá v socialistickom Československu patrila k veľmi obľúbeným, je stále dostatočne zapísaná v podvedomí zákazníkov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín