detské prídavky a poukázal ich obci. Podľa Jozefa Tirpáka z tohto úradu tak v minulo roku urobili v štrnástich prípadoch. Záškoláctvo nadobudlo také rozmery, že riaditelia školských zariadení požiadali o pomoc mestskú políciu. Dúfajú, že policajné kontroly donútia žiakov vrátiť sa späť do školy.
Náčelník Mestskej polície v Humennom Mirko Masica hovorí, že sa vždy snažia reagovať na požiadavky riaditeľov a kontrolujú miesta, kde sa deti zdržujú, namiesto toho aby sa šli učiť. "V okolí problémových škôl vykonávame takéto kontroly takmer denne. Často ideme až nad rámec svojich možností a chodíme dohovárať aj deťom, ktoré úplne ignorujú učiteľov. Neraz ideme so žiakmi až do triedy," opisuje Masica.
V centre pozornosti mestskej polície sú aj reštauračné zariadenia, ktoré sú častým úkrytom detí vyhýbajúcich sa školskej dochádzke. V minulom roku vykonali 32 takýchto kontrol, ďalších jedenásť spoločne so štátnou políciou.
K najproblémovejším z hľadiska dochádzky patria v Humennom dve špeciálne základné školy a väčšina stredných škôl. Podľa Masicu však zo skúsenosti zo záškoláctvom majú žiaci všetkých škôl. Riaditeľka špeciálnej školy na Třebíčskej ulici Miriam Pilňáková požiadala o pomoc mestskú políciu, keď sa jej žiaci neprestali vyhýbať škole ani po ich predvolaní na sociálny odbor mestského úradu. Na jedného žiaka tejto školy pripadá priemerne takmer 15 neospravedlnených hodín, rekordéri majú za prvý polrok na konte aj sto hodín.
Okrem samotných kontrol mestskí policajti bojujú proti záškoláctvu aj prednáškami na školách alebo priamo v budove mestskej polície. Žiakom na nich vysvetľujú, že len ťažko ujdú ich pozornosti, ak sa doobeda nebudú zdržiavať v škole. Na túto preventívnu činnosť má Mestská polícia v Humennom vyškolených dvoch zamestnancov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín