kým nezasiahnu Hasičské a záchranné zbory (HaZZ) z príslušných okresov, totiž chýba technika a personálne vybavenie. Podľa veliteľov HaZZ nefunkčnosť a nepripravenosť obecných hasičov zvyšuje v prípade požiarov škody na majetku a riziko úmrtí. Riešenie problému, ktoré spôsobila nelichotivá finančná situácia v obciach, vidia v ich združovaní a spoločnom riešení zabezpečenia protipožiarnej ochrany.
Obecné hasičské zbory vznikli prevažne transformáciou bývalých dobrovoľníckych požiarnych oddielov. Pri požiaroch majú zasiahnuť ako prvé. Súčasná situácia je však podľa predstaviteľov okresných HaZZ alarmujúca. "Obciam chýba kvalitné vybavenie, technika, zdroj vody a priestory. Dokonca im chýbajú aj hasiči. Jednoducho v prípade požiaru, kým neprídeme my, drvivá väčšina nie je schopná adekvátne zasiahnuť," konštatoval vedúci prevádzkovo - technického oddelenia HaZZ zboru v Michalovciach Alexander Nejedlý. Pritom podľa zákona č. 314 z roku 2002 O ochrane pred požiarmi by mali OHZ plne fungovať v každej obci, ktorá má viac ako 500 obyvateľov. "Obce o týchto povinnostiach vedia, ale nič s tým nerobia. Dnes riešia veci existenčného charakteru ako školstvo, a obecné hasičské zbory sú až na poslednom mieste," dodal vedúci požiarnej prevencie Dušan Guľaš.
Podľa okresných hasičov by sankcionovanie starostov celú situáciu príliš nevyriešilo, len by to prehĺbilo dieru v ich obecnej kase. "Vieme, že na vybavenie nie sú peniaze, ale niekedy je to spôsobené aj ich neochotou. Odbornú prípravu veliteľov Obecných hasičských zborov za posledné tri roky absolvoval v Michalovskom okrese jediný človek!" zbilancoval nelichotivú prípravu obecných hasičov Dušan Guľaš. Hasiči aj napriek katastrofálnej situácii vidia riešenie. "Susedné obce by sa mali pri personálnom vybavení a zabezpečení zbrojnice spájať. Aj tu však narážame na problémy. Medzi starostami vládne akýsi lokálpatriotizmus a žiadny nechce, aby dotovali z obecného rozpočtu stanicu, ktorá bude v inej obci," doplnil Guľaš. Jedným z riešení je aj uzatváranie zmlúv s hasičskými jednotkami a zbormi, ktoré pôsobia v rámci podnikov a po dohode s obcou môžu zasiahnuť v prípade požiaru aj na ich území. "Dohody takéhoto typu majú napríklad vo Vojanoch s jednotkou, ktorá pôsobí v EVO Vojany alebo Závodný hasičský útvar v závode Chemko Strážske, ktorý má zase dohodu s mestom," vysvetlil Guľáš.
V Michalovskom a Sobraneckom okrese spĺňa zákon O ochrane pred požiarmi podľa hasičov len 5 obcí - Zbudza, Malčice, Dúbravka, Budkovce a Staré. "Ich činnosť je v našej obci nevyhnutná. nedávno zasahovali pri požiari v neďalekom lese, v sade a vinici. No s ich financovaním je to náročné. Pred dvomi rokmi sme kúpili nový motor do hasiaceho zariadenia a striekacie hadice za 100-tisíc korún. Na viac však nemáme. Musíme financovať zo svojho rozpočtu aj ďalšie organizácie v našej pôsobnosti," uviedla starostka Starého Anna Ihnátová. Podľa hovorkyne prezídia HaZZ SR Aleny Bučekovej by spomínaný zákon "mali dodržiavať všetky obce nad 500 obyvateľov, ale aká je situácia v jednotlivých okresoch na celom Slovensku presne nemáme zmapované."