zelene niektorej z firiem, ktoré tu chcú postaviť obchodný dom, zmobilizovalo ekologické organizácie z celého Slovenska. Medzi signatármi dvadsiatich piatich mimovládnych organizácií, ktoré sa výzvou obrátili na primátora a mestských poslancov, sú aj členovia bratislavského Greenpeace, banskobystrickej Nadácie Ekopolis či košickej Spoločnosti priateľov Zeme.
Ochranári z celého Slovenska kontaktovali Lesoochranárske zoskupenie VLK Východné Karpaty, potom ako sa o probléme dozvedeli zo spravodajskej relácie televízie Markíza. "Vysvetlili sme im, o aký park ide a medzi ochranármi prebehla diskusia na e-mailovej konferencii Ekofórum. Z nej vzišla výzva pre samosprávu v Snine," hovorí Viliam Bartuš z organizácie VLK.
Ekológovia žiadajú predstaviteľov samosprávy, aby konali v mene občanov, ktorí nechcú, aby sa park vyrúbal. "V modernej Európe si mestá chránia a rozširujú svoju mestskú zeleň, pretože pociťujú praktický prínos pre občanov, návštevníkov i mestskú pokladnicu. Snina je mesto na ceste do tejto Európy, nemala by v centre mesta nechávať pne a hypermarkety, ale stále sa rozširujúcu zeleň," stojí vo výzve.
V Snine už od novembra prebieha petičná akcia, ktorou chcú niektorí obyvateľa zvrátiť rozhodnutie mestského zastupiteľstva. Podľa členky petičného výboru Zuzany Bartušovej počas prvého februárového dňa vyzbierali 870 nových podpisov. Ich celkový počet by tak mal byť 2100. Prvú časť podpisov mestskému úradu odovzdali začiatkom decembra. Bartušová vtedy namietala, že magistrát vtedy petíciu nevybavil zákonným spôsobom. Primátor Marián Kníž sa proti týmto tvrdeniam ohradil a pozval nespokojných občanov na zasadnutie mestskej rady. Na nej sa dohodlo, že petičný výbor opätovne sformuluje svoje požiadavky a mestský úrad na ne odpovie podľa petičného zákona.
Primátor Kníž naďalej trvá na tom, že predaj pozemku bude pre mesto výhodný. Samospráva by takto mohla získať až 20 miliónov, ktoré by použila na financovanie investičných akcií. "Niektorí občania chcú v meste supermarket, aj oni predsa reprezentujú verejný záujem," hovoril na poslednom zastupiteľstve.
O osude parku sa definitívne rozhodne na zasadnutí zastupiteľstva 17. februára. Poslanci na ňom budú schvaľovať predaj parku konkrétnemu záujemcovi. Bartušová vyzýva občanov, aby prišli presvedčiť mestských zástupcov o hľadaní alternatívneho pozemku pre supermarket. Z posudku odborníka štátnej ochrany prírody Správy Národného Parku Poloniny vyplýva, že v hre bude 545 stromov a 129 kríkov. Ich spoločenská hodnota je viac ako 13 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín