zmeny. Vyplýva to z koncepcie škôl a školských zariadení Košického samosprávneho kraja (KSK), ktorú schválili poslanci ešte na decembrovom zastupiteľstve. Zástupcovia škôl, ktoré čaká úplné zrušenie alebo zlúčenie, berú celú reformu ako nevyhnutnosť. Spolu so zástupcami odboru školstva sa na radikálny rez pripravovali už odvlani.
„V súvislosti s koncepciou racionalizácie siete škôl a školských zariadení sme uskutočnili v auguste a dvakrát v októbri konzultačné semináre, týkajúce sa Michalovského okresu, na ktorých sa zúčastnili riaditelia dotknutých škôl. V novej koncepcii sú zahrnuté aj ich názory a podnety," uviedla vedúca odboru školstva KSK Mária Kokardová. Výsledkom týchto seminárov boli nielen návrhy na zrušenie fungujúcich škôl, ale aj na vytvorenie nových typov stredných škôl. Kraj a školy tým chcú adekvátne reagovať na nepriaznivý demografický vývoj a nezáujem o niektoré technické odbory, ale aj na požiadavky na súčasnom trhu práce.
V celom Michalovskom okrese zanikne 9 škôl, ktoré sa ale postupne od roku 2007 zlúčia do troch nových. Jednou z najväčších, ktorá zanikne, je aj Stredná priemyselná škola (SPŠ) na ulici Ľ. Štúra v Michalovciach, kde je aj 8-ročné gymnázium. Obidve školy, ktoré sídlia v jednom objekte, navštevuje 964 žiakov. „Je to nevyhnutný krok. O technické, stavebné a strojárske odbory je stále nižší záujem. Demografický vývoj nepustí a my sa tejto realite musíme prispôsobiť. Dnes máme na škole 372 žiakov na priemyselných odboroch, pričom pred niekoľkými rokmi ich bolo o dvesto viac a ich počet neustále klesá," konštatoval riaditeľ SPŠ Miloš Luterán. Škola sa preto postupne do dvoch rokov presťahuje do priestorov terajšej Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej (SPŠE) na Partizánskej ulici, kde vznikne nový subjekt - Stredná odborná technická škola. Na to isté miesto sa presťahujú aj Stredné odborné učilište(SOU) strojárske a SOU stavebné v Michalovciach.
Gymnázium na ulici Ľ. Štúra zostane naďalej v súčasných priestoroch. „V prvom až ôsmom ročníku sú dnes štyri triedy. Do roku 2007 sa ich počet zvýši až na 24, takže gymnázium bude fungovať naďalej," doplnil Luterán. Podľa neho by v súvislosti so zlúčením škôl nemalo dôjsť k rapídnemu prepúšťaniu učiteľov. „Na škole je 67 pedagogických pracovníkov, väčšina z nich má dvojitý úväzok. Učia na gymnáziu aj na priemyslovke, takže radikálne prepúšťanie nebude," dodal.
Podľa riaditeľa Jaroslava Kapitána zo SPŠE v Michalovciach, kde bude centrum zlúčených stredných škôl a učilíšť, k veľkému sťahovaniu nedôjde naraz. „Určitý čas budú školy ešte fungovať vo svojich priestoroch, pretože dnes máme na našej škole plné kapacity (634 študentov). Najprv sa skumulujú riadiace funkcie a niektorí riaditelia prídu o funkcie, ale to nie je podstatné, lebo pre žiakov a fungovanie škôl a zachovania odborov je to nevyhnutné," tvrdí J. Kapitán.
Racionalizácia siete škôl a školských zariadení neobíde ani Veľké Kapušany. Stredná poľnohospodárska škola a Stredné odborné učilište bude krajská samospráva riešiť osobitne, keďže sa jedná o národnostné školstvo.
Zmeny v školstve KSK však nesúvisia iba s klesajúcim počtom žiakov a nezáujmom o technické odbory. „Pri školských jedálňach navrhujeme vytváranie kapacitne väčších celkov. Nasmerovanie uvarenej stravy do najvyhovujúcejšieho školského zariadenia predpokladá pokles réžie na vydané jedlo, čo ovplyvní aj cenu stravného pre žiakov. Motívom tohto procesu je udržať ju na primeranej výške aj do budúcnosti," dodala na záver Mária Kokardová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín