Humenským múzejníkom sa ju podarilo získať od kolegov z Východoslovenského múzea v Košiciach, ktorí ju do Humenného zapožičali zo svojho múzejného fondu.
Návštevníci na výstave nenájdu len samotné vejáre, ale aj zaujímavé exponáty módnych doplnkov. „Prvé vejáre, ako predmety slúžiace na ovievanie tváre v podobe roztvárajúcej sa polkruhovej výseče, pochádzajú pravdepodobne z obdobia starovekej Číny a Japonska. Do Európy sa z Ďalekého Východu dostali až koncom 16. storočia. Na ich výrobu sa využívali palmové a lotosové listy, pávie a pštrosie perie, pergamen, papier, textil, perleť, slonovina, drevo, rohovina a koža," vysvetlil riaditeľ múzea Vasiľ Fedič.
Najvýznamnejší európski výrobcovia vejárov pochádzali z Francúzska a svoje prvenstvo si od roku 1594, kedy v Paríži vznikol prvý cech výrobcov vejárov, udržali zhruba dve storočia.
Technika vejárovej výzdoby prešla od prvotného využitia exotických materiálov k maľbe, výšivke či flitrovej výzdobe a kopírovala jednotlivé dobové módne trendy. Aj v súčasnosti je tento odevný doplnok súčasťou prevažne dámskeho spoločenského a plesového oblečenia. „Kolekcia vejárov, ktorú si môžu návštevníci múzea prezrieť, prezentuje predovšetkým výzdobu s motívom flóry a fauny. Perličkou je vejár s podobizňami a podpismi siedmich panovníkov a veliteľov ústredných spojeneckých mocností v I. svetovej vojne z prelomu rokov 1914 - 1915," prezradil riaditeľ. Výstava potrvá do 4. marca tohto roku.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín