triedenie vlani v krátkom čase ušetrilo viac ako 200-tisíc korún a predaj separantov dokonca priniesol mierny zisk.
Dlho avizovanú separáciu odpadu odštartovali Technické služby, ktoré majú odvoz tuhého komunálneho odpadu(TKO) na starosti hneď po tom, ako vlani získali viac ako 3 milióny korún z Recyklačného fondu. „Hoci sme pôvodne plánovali zavádzať separovanie postupne, napokon sme sa rozhodli pre recipročné rozloženie 1100-litrových kontajnerov po celom meste. Spolu máme 47 separačných bodov a z nich pravidelne vyvážame separanty do areálu Strediska služieb škole na okraji mesta, ktorý nám na tento účel poskytlo mesto. Tu sme zriadili stredisko, ktoré postupne dovybavíme potrebnou technikou a zrekonštruujeme," vysvetlil riaditeľ TS Slavomír Illeš. V súčasnosti sa v areáli nachádza len vypožičaný lis na separanty, ktorý umožňuje zníženie ich objemu na minimum.
Zariadenie dokáže zlisovať plasty do 40-kilogramových balíkov, pričom do jedného vojde až 800 PET fliaš. V takejto podobe ich odoberá firma Sledge Slovakia, s. r. o., Piešťany. „Efekt sa prejavil hneď pri prvom odvoze, ktorý vážil 2,6 tony - keby šiel tento odpad v nezlisovanej podobe na skládku v Brehove, za jeho uloženie by sme zaplatili 182-tisíc korún a ďalších 25-tisíc sme ušetrili na nafte. Tieto financie mesto ušetrilo, zisk z predaja plastov bol asi 35-tisíc korún," vysvetlil S. Illeš.
Celkovo mesto vlani vyseparovalo 40 ton plastov, 19 ton skla a 150 ton papiera. Trebišovčania si podľa jeho slov na triedenie zvykli, jediným problémom sú vraj „separátori separantov". „Hovorím o ľuďoch, ktorí vyťahujú papier zo separačných kontajnerov a vozia ho do zberu. Na miestach, kam sa hádže, preto chceme nainštalovať systém, ktorý nedovolí jeho vyberanie," podotkol riaditeľ TS.
Ako dodal, mesto sa uchádza o ďalšie financie z Recyklačného fondu (RF), ktoré poslúžia na dokúpenie multifunkčného auta, ďalších kontajnerov a kompletnú rekonštrukciu separačného strediska. Predbežné náklady na realizáciu projektu predstavujú 10 miliónov korún. „V stredisku v budúcnosti nainštalujeme doseparačnú linku, kde bude šesť zamestnancov triediť klasický TKO, aby sa náklady na odvoz netriedeného odpadu na skládku v Brehove znížili na maximum. Do konca roka 2005 musíme doriešiť aj problém biologického odpadu, ktorý chceme kompostovať - od januára 2006 ho podľa pripravovanej legislatívy nebude možné umiestniť na skládky TKO," upozornil riaditeľ TS.
O tom, či trebišovský projekt uspeje, by mala správna rad RF rozhodnúť 27. februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín