presunu tejto právomoci zo štátu na samosprávu. Farmári tvrdia, že obce si na nich chcú vynahradiť straty, ktoré im spôsobila finančná decentralizácia. Starostovia im odpovedali, že ich obce živoria a tieto príjmy potrebujú na výkon kompetencií, ktoré dostali od štátu.
Zvýšenie dane spôsobil predovšetkým nárast úradnej ceny ornej pôdy, ktorá sa menila po jedenástich rokoch. Ministerstvo financií ju totiž pre daňové účely zvýšilo až trojnásobne. Cena pôdy sa odvíja od jej bonity, ktorá sa v katastroch mnohých obcí po prehodnotení taktiež zvýšila. Daň za pozemky, vyrátanú z tohto sadzobníka, majú obecné zastupiteľstvá ešte možnosť zvýšiť zmenou koeficientu. Mnohé samosprávy v Zemplíne to využili.
Riaditeľ Regionálnej potravinárskej a poľnohospodárskej komory v Michalovciach Júliusa Fazekáš hovorí, že asi polovica obcí v tomto okrese neponechala daňový koeficient na úrovni minulého roka, čím dane zvýšila. Podľa neho v niektorých preto narástli sadzby aj o 300 až 400 percent! "Veľké podnikateľské subjekty tieto výdaje zvládnu, ale pre malých farmárov toto opatrenie môže byť likvidačné. Niektorí roľníci v minulom roku platili 30-tisíc, teraz by mali uhradiť až 120-tisíc korún. Výsledkom môže byť, že obce nakoniec nedostanú ani tých 30-tisíc," myslí si Fazekáš.
Nespokojný je aj Ján Petro, predseda Poľnohospodárskeho družstva Vinohrady v Choňkovciach, ktoré obhospodaruje pôdu v katastroch trinástich obcí. Zaskočila ho najmä daň, ktorú mu schválilo zastupiteľstvo v obci Horňa v okrese Sobrance. Zatiaľ, čo v minulom roku platil tejto samospráve 50-tisíc korún, teraz od neho požaduje 340-tisíc! "To je pre nás neprijateľné," povedal.
Ekonómka obce Ružena Danková argumentuje, že daň sa zvýšila najmä v dôsledku prehodnotenia bonity pôdy. "Obci boli znížené štátne príspevky na opatrovateľskú službu, čerpáme úvery kvôli dostavbe kanalizácie a rekonštrukcii obecného úradu a tieto peniaze potrebujeme," argumentuje.
Starosta obce Stretava pri Michalovciach Marek Keher tvrdí, že cez obecné rozpočty sa nemôže robiť štátna agrárna politika. "Obce nemôžu podporovať poľnohospodárov, mal by to riešiť štát. Teraz sú starostovia v očiach agropodnikateľov najhorší," povedal.
Riaditeľ trebišovskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ján Krucovčin poznamenal, že sa pokúsia znova dohodnúť s obcami, v ktorých pozemková daň narástla najvýraznejšie. Regionálna komora bude určite rokovať aj s Košickým samosprávnym krajom - krajská samospráva totiž zrušila výnimku z cestnej dane, ktorú štát do konca minulého roka priznával poľnohospodárskym strojom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín