zanedbaním povinností, ako sa pred časom vyjadrilo vedenie humenského magistrátu. Myslí si, že obvinenia zo strany Mestského úradu v Humennom na ich adresu sú neopodstatnené a narúšajú doposiaľ korektnú spoluprácu. "Hygienici" dokonca tvrdia, že potkany by malo mesto riešiť vo vlastnej réžii prijatím Všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré by zabezpečilo deratizáciu v určitých častiach mesta.
Podľa prednostu humenského magistrátu Antona Klamára je zavedenie špeciálneho VZN na boj proti potkanom zbytočné. "Myslíme si, že na to nie je dôvod. V rámci zákonov už sú stanovené pravidlá, ako treba postupovať pri zabezpečení deratizácie, nemusíme to ešte navyše zakotviť vo VZN," skonštatoval pre KORZÁR. Vedenie humenského RÚVZ si naopak myslí, že mesto má tento problém riešiť po vlastnej línii. "Zo zákona o ochrane zdravia ľudí sú všetky právnické a fyzické osoby, vrátane miest a obcí povinné zabezpečovať deratizáciu ako súčasť čistenia a bežných technologických a pracovných postupov," uviedla jeho riaditeľka Jana Horňáková. Tá je presvedčená, že názor mesta, aby pracovníci RÚVZ kontrolovali a pravidelne monitorovali prevádzky po celom meste je nereálne. "Vzhľadom na desaťtisíce objektov a subjektov, nachádzajúcich sa v nami dozorovanom regióne, v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce je to prakticky nemožné," dodala.
Magistrát, ktorý sa rozhodol na podnet občanov a poslancov riešiť problém premnožených hlodavcov si myslí, že hlavné bremeno zodpovednosti a riešení spočíva aj tak na regionálnom úrade. "My v tomto prípade len spĺňame organizačné poslanie, ktoré pomôže celú situáciu riešiť a pohne veci dopredu. Sme presvedčení, že je to úlohou regionálneho úradu a nie nás. Hádam predstavitelia RÚVZ nechcú, aby úradníci z magistrátu kontrolovali prevádzky, čo vyplýva z povinností RÚVZ. Je to v ich rukách - kontrolovať, ale aj sankcionovať," reagoval prednosta Anton Klamár.
Napriek nezhodám medzi zainteresovanými úradmi predsa len došlo k vzájomnej dohode, ktorá pomôže riešiť premnožených hlodavcov v meste. "Ochotne sme prisľúbili spoluprácu a zároveň sme dohodli aj konkrétne formy pomoci. Na jednaní sme zároveň vysvetlili, že požiadavka magistrátu o vydanie rozhodnutia na vykonanie celoplošnej deratizácie nie je z hľadiska hygienicko- epidemiologickej situácie v meste opodstatnená," uviedla Horňáková.
Na poslednom zasadnutí mestskej rady vedenie mesta rozhodlo o vzniku Špeciálnej komisie mestského zastupiteľstva, v ktorej bude aj pracovník Štátnej a veterinárnej správy a RÚVZ. Tí do najbližšieho zasadnutia mestského parlamentu pripravia najvhodnejšie alternatívy riešenia tohto problému, aby mesto predišlo škodám na majetku a šíreniu chorôb. Už dnes je však jasné, že mesto neplánuje na deratizáciu minúť peniaze daňových poplatníkov z mestskej kasy. "Vyskytli sa informácie, že mesto by malo na deratizáciu z vlastného rozpočtu vyčleniť okolo dva milióny korún, čo je nezmysel! Platiť by za to mali prevádzky, firmy a subjekty, ktoré zanedbali hygienické normy a u ktorých sa zistí zvýšený výskyt potkanov," dodal na záver prednosta Anton Klamár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín