Policajného zboru v Košiciach. Medzi okresy, kde polícia zaznamenala najviac falošných bankoviek, patria Michalovce. Svedčí o tom aj posledný prípad spred dvoch dní, keď v pobočke VÚB v Michalovciach predložila 28-ročná Andrea Š. z Veľkých Kapušian falošnú stodolárovú bankovku. K pôvodu bankovky uviedla, že ju dostala počas práce v Izraeli v auguste 2004. Bankovku už polícia zaslala na expertízne skúmanie do Národnej banky Slovenska v Bratislave.
Vlani zaznamenala polícia v Košickom kraji 154 falzifikátov bankoviek rôznej meny. Najviac falšovanou menou v roku 2004 na území Košického kraja boli tisíckorunáčky. Celkovo ich polícia zaistila 55, čo je o 15 viac ako v roku 2003. Druhou najviac falšovanou bankovkou bola stokorunáčka. "Oproti roku 2003 však došlo k výraznému poklesu počtu falošných stodolárových bankoviek a to zo 74 kusov na 16," upresnila krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.
Podľa polície nie je vôbec jednoduché zistiť páchateľov, ktorí dostávajú falošné peniaze do obehu. "Objasňovanie tohto druhu trestnej činnosti sťažuje to, že väčšina podozrivých bankoviek je zistená až v tržbe obchodného zariadenia alebo dokonca až v banke, takže polícia nemá žiadne informácie, smerujúce k osobe páchateľa," uviedla policajná hovorkyňa.
Najvyšší počet podozrivých bankoviek zaznamenala polícia v Michalovskom okrese, kde ich "zachytila" 45 kusov. Vo väčšine prípadov ich do obehu dostali najmä mladí falšovatelia. "Bankovky slovenskej meny sa falšujú najmä na ľahko dostupných prístrojoch a zariadeniach s pomocou počítača a farebnej tlačiarne, resp. rôznych kopírovacích prístrojov. Vyrábajú ich predovšetkým občania Slovenska a to najmä mladší ľudia, zväčša študenti. Takto vyrobené falošné bankovky sa potom snažia dať do obehu v rôznych obchodných zariadeniach, ako sú supermarkety alebo novinové stánky. Ide spravidla o bankovky nízkej kvality," dodala Jana Demjanovičová.
Bankovky zahraničnej meny sú podľa polície kvalitnejšie a na naše územie sa dostávajú najmä prostredníctvom Slovákov, pracujúcich v zahraničí, prípadne ich k nám "dovezú" zahraniční návštevníci, ktorí väčšinou nevedia, že bankovka, ktorú chcú vymeniť za slovenskú, je falošná. Zo spomínaných 154 kusov falošných bankoviek zistila polícia páchateľov len v 39 prípadoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín