Hygienik v nadväznosti na list Stálej misie OBSE vo Viedni upozorňuje, že do Európy sa dostal extračistý heroín z Afganistanu, ktorého užívanie zvýšilo počet predávkovaní na túto drogu. Nie je vylúčené, že sa už vyskytuje aj na Slovensku. Hlavný hygienik požiadal o zvýšenie intervencií, zameraných na prevenciu drogových závislostí.
"V uplynulých rokoch vzrástla produkcia heroínu v Afganistane. Alarmujúce je, že v nedávnom období sa v uliciach veľkých európskych miest vyskytol vo zvýšenej čistote a následne o 60 percent stúpol počet úmrtí na predávkovanie," upozorňuje Ivan Rovný všetky preventívne zložky, fungujúce pri Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ).
Podľa slov preventistu michalovského RÚVZ MUDr. Pavla Hermana by ani východ republiky, resp. Zemplín, nemal brať túto informáciu ako zbytočnú. "Prieskumy, ktoré robil náš úrad pred dvoma rokmi medzi stredoškolákmi, dokazujú, že hrozba masívneho šírenia drog v našom regióne je čoraz aktuálnejšia a jedinou možnosťou, ako tomu predísť, je dostatočne včasná prevencia v cieľových skupinách mladých ľudí," uviedol pre KORZÁR.
Ako dodal, michalovský RÚVZ sa už roky intenzívne venuje protidrogovej problematike, organizuje prednáškovú činnosť a pripravuje rôzne výchovno vzdelávacie projekty. "Ročne urobíme v okresoch Michalovce a Sobrance asi 60 prednášok a diskusie s mladými ľuďmi nás presviedčajú, že je to viac ako potrebné. Ako odborníka ma dosť šokovalo, že zo vzorky 100 opýtaných druhákov na strednej škole sa až 11 priznalo, že má už skúsenosť s marihuanou," skonštatoval Pavol Herman.
Na nebezpečie drog upozorňuje aj bývalá krajská odborníčka pre drogové závislosti MUDr. Mária Murárová, ktorá v súčasnosti kooperuje na protidrogových projektoch v michalovskom RÚVZ. "V rámci dvoch východoslovenských krajov sme v roku 1999 robili monitoring životného štýlu mládeže, ktorý dokázal, že veková hranica prvej skúsenosti s drogou stále klesá. V tomto roku sa čosi podobné robí na celom Slovensku v Michalovskom a Sobranskom okrese je doň zahrnutých 233 respondentov z tunajších stredných škôl. Podľa mojich skúseností je však potrebné prevenciu začať ešte v nižšom veku už na druhom stupni základných škôl," myslí si MUDr. Murárová.
Podľa MUDr. Hermana sú výstrahou už výsledky prieskumov spred dvoch rokov úrad ho realizoval na michalovskej Obchodnej akadémii (OA) a Strednom odbornom učilišti cirkevnom (SOUC). "Marihuanu alebo hašiš užilo 18 percent študentov akadémie, na učilišti to bolo až 25 percent. Asi 2 percentá študentov učilišťa má skúsenosť s užívaním amfetamínov, LSD a extázy. Sú to nepríjemné štatistiky," komentuje P. Herman. (Viac v tabuľke o prieskume).
Najčastejšie bola prvou vyskúšanou drogou v regióne marihuana. "A jej užívanie je väčšinou odrazovým mostíkom k ostatným, tvrdším drogám, medzi ktoré patrí aj heroín," myslí si preventista.
Podľa odborných štúdií heroín nemožno len jednoducho vyskúšať. Závislosť nastáva takmer vo väčšine prípadov už po prvom užití a potom dochádza k postupnému rozpadu osobnosti. Jediným zmyslom života sa stane zháňanie drogy, takmer vždy spojené s kriminalitou alebo prostitúciou. Díleri nezriedka prehovárajú mladistvých na užívanie injekčného heroínu na školských dvoroch, diskotékach alebo stretnutiach mládeže.
"My môžeme proti tomu bojovať cielenými preventívnymi aktivitami, ale svoju úlohu musí zohrať aj rodina. Rodičia musia viac komunikovať s dospievajúcimi deťmi, všímať si zmeny ich správania a zistiť, z čoho vyplývajú. Spozornieť by mali, akonáhle im z domácnosti začnú miznúť hodnotné predmety, ktoré mladí najčastejšie kradnú a získané peniaze použijú na nákup drog," upozorňuje na záver MUDr. Murárová.
Výsledky prieskumu michalovského RÚVZ (2003)
Drogy o ktorých už študenti počuli (%)
OASOUC
Trankvilizéry a sedatíva8962
Marihuana a hašiš100100
LSD7338
Krek5343
Kokain9892
Relevin411
Heroín9890
Extáza10084
GHB47
Metadon1514
Amfetamíny8947
Magické huby2218
Drogy, ktoré študenti užili (%)
OASOUC
Trankvilizéry a sedatíva136
Marihuana a hašiš1825
LSD02
Krek00
Kokain00
Relevin00
Heroín00
Extáza02
GHB00
Amfetamíny22
Magické huby00
Čo je heroín?
Ide o polosyntetický opioid, ktorý sa po prvý raz vyrobil a vyskytol približne v roku 1898. Opioidy ako návykové látky však majú dlhú tradíciu. Vo východných stredomorských oblastiach ich užívali už v roku 4000 p.n.l. Ópium, ktoré sa získava z bieleho maku bolo známe už v roku 6000 p.n.l. Paracelsus z neho vyrobil ópiovú tinktúru Laudanum, ktorá sa niekoľko storočí používala ako liek utlmujúci bolesti a sedatívum. Opoidy sa používali proti nespavosti, horúčke, bolestiam a pod. Negatívnou stránkou bol vysoký počet ľudí závislých od opioidov. Heroín zo surového ópia poznáme približne 120 rokov. Účinok drogy, ktorý vedie k závislosti, je však známy už dlho.
Heroín sa pripravuje zlúčením morfia, účinnej látky ópia a kyseliny octovej. Ópium sa získava z mliečnej šťavy bieleho maku. Heroín je hnedý až bledobéžový alebo biely prášok, ktorý sa vstrekuje do žíl v zriedenej podobe. Čím je svetlejší, tým má vyšší obsah heroínu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín