Michalovciach zorganizovalo Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, n.o. Podľa slov riaditeľa Odboru hraničnej polície v Sobranciach Jána Laškodyho materiálne, technické a personálne dovybavovanie hranice, ktorá sa má od roku 2007 stať Schengenom až na malé výnimky postupuje podľa harmonogramu.
"Odbor vznikol vlani v januári a keď som v apríli 2004 nastupoval do funkcie jeho riaditeľa, pracovalo v ňom 395 policajtov. V súčasnosti je ich 537, pričom v samotnej centrále OHP v Sobranciach je 36 ľudí. Zatiaľ sídlime v stiesnených priestoroch Obvodného oddelenia PZ, keďže budova bývalého okresného úradu zatiaľ nie je dokončená," vysvetlil počas prezentácie. Práve rekonštrukcie hraničných oddelení a dobudovanie sídla OHP sú podľa jeho slov asi jediným neuralgickým bodom dobudovania hranice dvakrát bol totiž zrušený tender na ich dodávateľa. "Pôvodne sa mali začať stavebné práce už v máji 2005 a dokončiť sa mali do konca tohto roka, ale vzhľadom na spomínaný problém sa to zatiaľ odkladá," vysvetlil.
V súčasnosti má pod palcom deväť hraničných oddelení Zboj, Ulič, Beňatina, Ubľa, Petrovce, Vyšné nemecké, Maťovské Vojkovce, Veľké Slemence a Čierna nad Tisou. Odboru pribudli ďalšie úseky hraníc s Poľskom a Maďarskom po zrušení hraničného oddelenia 5,6 kilometra toku rieky Tisy v Malých Trakanoch a 6 kilometrov hranice pri Kremenci. V rámci jeho organizačnej štruktúry na hranici operuje aj monitorovacia zásahová jednotka, ktorá má na starosti elimináciu nelegálnej migrácie. "Monitoruje pohyb na hranici, realizuje samotný záchyt migrantov a ich eskortáciu. Jej funkčnosť dokazujú čísla z januára, kedy zaevidovala úspešný zásah až 21-krát. Ako sa ukazuje, bude ju ešte potrebné personálne doplniť," povedal Ján Laškody.
Pokiaľ ide o celkové personálne posilnenie budúceho Schengenu, do plánovaného stavu podľa pôvodného plánu už chýba doplniť stavy na hranici len 22 ľuďmi. "Práve v súvislosti s budovaním HP vo Veľkých Slemenciach a posilnením hraničných oddelení v Ubli a Vyšnom Nemeckom a spomínanou monitorovacou jednotkou sme však požiadali o navýšenie o ďalších 130 policajtov," skonštatoval riaditeľ OHP.
V súčasnosti je v štádiu kreovania aj budúce operačné stredisko, v ktorom bude pracovať desať ľudí. Perličkou je, že polovica bude mužov a druhá žien. Ako sa vyjadril Ján Laškody, počas personálneho posilňovania celkovo došlo k zvýšeniu percenta žien v interných stavoch OHP. Zo spomínaných 537 ľudí je ich v súčasnosti 54. "Najnovších 5 pribudlo pre pár dňami práve do operačného strediska (OS), ktoré bude srdcom celého Schengenu," dodal Ján Laškody. Podľa vzoru z Bruselu bude v OS možné sledovať každý pohyb v okolí hranice a doslovne naviesť zásahovú jednotku na narušiteľov hranice s presnosťou na dva metre.
Na druhej strane, bezproblémovo prešli tendre na materiálne a technické dovybavovanie hranice a OHP priebežne dostáva všetku potrebnú techniku. Pre zabezpečenie plnenia úloh sú jednotlivé oddelenia vybavené terénnymi automobilmi Lada Niva a Land Rover Defender - každé má od dvoch po päť kusov. Všade sú jedno až dve osobné autá a každé je vybavené jedným snežným skútrom. Vlani na hranici pribudlo deväť nových termokamier, tento rok dovybavovanie pokračuje. "Pred pár dňami nám dodali 19 Fábií a 20 terénnych Landroverov," povedal riaditeľ OHP. Na hraničných priechodoch Ubľa, Vyšné Nemecké a Čierna nad Tisou je inštalovaný daktyloskopický systém AFIS na snímanie odtlačku jedného prsta a sú tu aj zariadenia na overovanie pravosti cestovných dokladov. Na odhaľovanie nelegálneho prevážania migrantov v dopravných prostriedkoch sa používajú CO sondy. Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké je inštalovaný prístroj na detekciu osôb v dopravných prostriedkov BIORADAR BR-402.
"Už počas postupného dovybavovania sa tlak ilegálnych migrantov na "zelenú hranicu" prudko znížil kým v roku 2003 sme ich zaevidovali 5483, vlani to už bolo len 3367 takže efekt sa dostavil. V tomto kontexte sa po zmene politickej klímy na Ukrajine kvalitatívne zmenila aj spolupráca s ich hraničným splnomocnencom, čo je pre ochranu budúceho Schengenu veľmi dôležité," dodal na záver J. Laškody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín