vybavili tisícky žiadostí.
Zriadenie nového vysunutého pracoviska v priestoroch Obvodného úradu na Námestí Slobody bolo takmer nevyhnutnosťou, pretože obyvatelia Zemplína patria medzi najpravidelnejších návštevníkov východných susedov z celého Slovenska. Pred zriadením pobočky museli mnohí Zemplínčania dochádzať do vzdialenejšieho Prešova, čo znamenalo vyššie cestovné náklady. Kým vlani a v prvých mesiacoch tohto roku pobočka praskala vo švíkoch, v najbližších mesiacoch pravdepodobne dôjde k poklesu žiadateľov o víza. Spôsobiť to môže nové colné vyhlásenie na tabakové výrobky, ktoré zaviedlo colné riaditeľstvo začiatkom marca a pripravovaná kontrola pohonných hmôt, ktorú colníci plánujú spustiť do dvoch mesiacov. Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohí Zemplínčania si vybavovali ukrajinské víza práve kvôli tovarom, na ktoré teraz platia obmedzenia.
Víza na Ukrajinu si môžu Slováci vybaviť v Bratislave, Prešove, Zvolene a Michalovciach. V posledných dvoch menovaných pobočkách pracovník konzulátu prijíma najprv žiadosti o víza, ktoré potom o dva týždne prinesie záujemcom potvrdené. „V pobočke vo Zvolene je o víza nízky záujem. Raz za dva týždne tam vybavíme len asi desať ľudí, preto jej ďalšie fungovanie do budúcnosti prehodnotíme. Naopak, v Michalovciach je záujem obrovský. Zriadenie tamojšej pobočky sa ukázalo ako správny ťah. Raz za dva týždne tam vybavíme približne sto klientov," uviedol vicekonzul Vitalyi Usatyi. Konzulát udeľuje žiadateľom jednovstupové, dvojvstupové a mnohonásobné víza. Ich cena sa pohybuje od 1300 korún až po 3200 korún.
Zavedenie colného vyhlásenia by malo zabrániť kšeftovaniu s cigaretami a benzínom. Tento tovar, pokiaľ išlo o osobnú potrebu, bol oslobodený od cla aj doteraz s tým, že cestujúci nemuseli prechod cez hranicu s povoleným množstvom deklarovať písomne. Mnohí to však zneužívali, hranicu s „povoleným množstvom" prešli viackrát denne a s „nadspotrebou" obchodovali. Od 1. marca musia všetci na hranici predložiť písomné vyhlásenie a pri opätovnom prechode už musia aj za tovar osobnej spotreby zaplatiť clo.
Vitalyi Usatyi prognózuje, že to ovplyvní aj počet žiadateľov o víza v regióne Zemplína. Mnohí záujemcovia o víza si totiž práve častým cestovaním na Ukrajinu a následným predajom de facto legálne dovezených cigariet a benzínu chceli vylepšiť nelichotivú finančnú situáciu. Podľa konzulátu je zatiaľ otázne, o aký pokles žiadateľov pôjde. „Táto novinka platí ešte len krátko, takže ťažko povedať, ako ľudia zareagujú. Záujem o víza mal zatiaľ stúpajúcu tendenciu. Kým v roku 2003 sme vybavili okolo 10-tisíc žiadostí, vlani to už bolo viac ako 12-tisíc," dodal na záver vicekonzul.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín