prieskumov vedenia ZUŠ o vzdelávanie v hudobnom a výtvarnom odbore prejavili rodičia 36 detí, ktoré navštevujú obecnú základnú školu. Týmto spôsobom chce vyjsť v ústrety žiakom, ktorí by inak museli dochádzať do Sečoviec. Riaditeľka ZUŠ Mária Leškaničová nepoprela, že je to aj reakcia na znižujúci sa počet detí, ktoré chcú získať umelecké vzdelanie.
Sečovská "zuška" už dva roky prevádzkuje detašované pracovisko v Parchovanoch, kam raz týždenne dochádzajú učitelia výtvarného a hudobného odboru. V tomto školskom roku je tu vo výtvarnom zapísaných 21 a v hudobnej prípravke 11 detí. "Kým v minulých rokoch sa do prípravných ročníkov len v hudobnom odbore nahlásilo okolo 50 detí, tento rok to bolo iba 12 a klesajúci trend je aj vo výtvarnom a tanečnom odbore. Preto sme ešte vlani v jeseni začali spolupracovať so ZŠ v Tušickej Novej Vsi, kde o štúdium hudobných nástrojov prejavilo záujem 9 detí," uviedla pre KORZÁR Mária Leškaničová. Celkovo v škole študuje 384 talentovaných detí, najviac, až okolo 270, v hudobnom odbore. Pre vedenie školy ej to problém - po zavedení nápočtov na žiaka sú totiž výhodnejšie skupinové formy vyučovania, kde jeden učiteľ učí viac detí naraz. Sečovská ZUŠ však už roky stavia na hudobnom odbore, kde je potrebná individuálna výučba.
V snahe získať financie na chod školy a mzdy 21 učiteľov, ktorí tu v súčasnosti pracujú, jej vedenie začalo svoj vlastný boj o žiakov. V prvom kole prišlo na rad spomínané dochádzanie učiteľa do Tušickej Novej Vsi, v tomto mesiaci "zuška" to isté plánuje aj v Zemplínskej Teplici. "O tanečný odbor prejavilo záujem 17 detí a o hudobný 19. Veľkou devízou je, že sa nám podarilo získať veľmi dobrého tanečného pedagóga sólistku baletu ŠD v Košiciach Beatu Gogovú," prezradila perličku Mária Leškaničová.
Podobný projekt plánuje ZUŠ spustiť aj v spolupráci so sečovskou ZŠ na Obchodnej ulici. "Mnohé deti odradí veľká vzdialenosť "zušky" od školy a preto sa radšej ani nezapíšu. S riaditeľkou sme hľadali spôsob, ako im vyjsť v ústrety podľa potreby budú učitelia vyučovať v priestoroch našej školy. Je to osožné pre obe strany ZUŠ tým môže získať žiakov, ktorých odrádza dochádzanie a my môžeme našich týmto spôsobom motivovať. Okrem krúžkovej činnosti je to čosi navyše," myslí si riaditeľ ZŠ na Obchodnej ulici Jaroslav Konečný. Podľa M. Leškaničovej chcú v prvom rade podchytiť deti na 1.stupni ZŠ: "Predpokladáme, že rodičia prváčikov o takýto spôsob výučby prejavia záujem a je možné, že získame aj staršie deti, ktoré doteraz nechodili do "zušky " len kvôli dochádzaniu."
Ani jeden z nich nepoprel, že projekt, ktorý má začať už od septembra 2005, je aj reakciou na podivné aktivity novej Cirkevnej školy Sv. rodiny, ktorá od tohto školského roka sídli priamo v areáli ZŠ na Obchodnej. "Vyzerá to tak, že Cirkevná ZŠ má ambíciu zriadiť si vlastnú, konkurenčnú ZUŠ. V schránkach sa objavil leták, v ktorom oslovujú rodičov, aby zapísali deti do školy a dostanú tu aj umelecké vzdelanie. Nevieme, či je zaradená v sieti ZUŠ, akým spôsobom vlastne funguje, realitou však je, že z našej školy odišlo zopár detí," dodala na záver M. Leškaničová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín