kriminálnej polície v okresoch Michalovce, Trebišov a Humenné. Oproti roku 2002 sa v niektorých okresoch tento druh trestnej činnosti zvýšil až dvojnásobne. Podľa polície sa vlani toto číslo mierne stabilizovalo a zostalo na hranici roku 2003. Niektoré lúpežné prepadnutia boli natoľko agresívne, že v nich obete prišli aj o život. Ďalším alarmujúcim fenoménom je, že sa stále znižuje veková hranica páchateľov.
Polícia eviduje desiatky prípadov, keď za lúpežami stoja mladiství a dokonca aj maloletí páchatelia. Tí sa zameriavajú najmä na prepadávanie rovesníkov, ktorých okrádajú najmä o mobilné telefóny. Medzi najrizikovejšie skupiny patria okrem školákov aj ženy a dôchodcovia. Páchatelia na svoje obete striehnu nielen v tmavých uliciach a podchodoch - podľa polície sa čoraz viac prepadnutí stáva na frekventovaných uliciach a námestiach.
Kým v roku 2002 evidovala michalovská polícia 30 lúpežných prepadnutí, vlani sa už toto číslo vyšplhalo na viac ako 60 prípadov. Stúpa aj počet lúpeží, v ktorých páchatelia už nenasadzujú len hrubú silu, ale aj zbrane. „V ôsmich prípadoch použili páchatelia nôž, mačetu alebo palicu. V troch už neváhali a použili pri prepade aj strelnú zbraň," vysvetľuje riaditeľ ÚJaKP v Michalovciach pplk. Ľubomír Lupjan.
O tom, že ozbrojení páchatelia pritvrdili, svedčia aj dva vlaňajšie smrteľné prípady v obci Kristy, kde skupinka mladíkov prepadla dôchodcu, ktorý následkom zranení podľahol. Podobne skončila aj dôchodkyňa z Fekišoviec, ktorú páchateľ po lúpeži hodil do studne. Polícii sa podarilo úspešne odhaliť a usvedčiť páchateľov polovice lúpeží. Aj napriek tomu považuje polícia počet objasnených prípadov za dobrý. „Ide o trestnú činnosť, kde sa ťažko zisťujú páchatelia. Tí si väčšinou vytypujú nič netušiace osamotené osoby, ktoré prepadávajú najčastejšie zozadu, alebo sú zamaskovaní, takže poškodení alebo okradnutí ľudia častokrát nevedia pri ich popise pomôcť," konštatoval riaditeľ.
Polícia sa preto snaží formou podrobných analýz vytypovať najčastejšie úseky a dni, kedy dochádza k prepadom a preventívne ich eliminovať. Eviduje aj niekoľko fingovaných prepadnutí, ktorými sa snažili „poškodení" vyriešiť svoje finančné problémy. Trend pokračuje - k 9. marcu tohto roku michalovská polícia eviduje 14 lúpežných prepadnutí.
V Trebišove vlani vyšetrovali 27 lúpežných prepadnutí, v šiestich išlo, podobne ako v Michalovskom okrese, o fiktívne prípady. „V jednom si dokonca obchodný zástupca vymyslel, že ho prepadli zamaskovaní muži v kuklách a obrali ho o firemné peniaze," uviedol riaditeľ ÚJaKP v Trebišove Alexander Szarvaš.
Najkritickejším dňom, keď v uliciach mesta dochádza k prepadom, je podľa štatistík trebišovskej polície streda. Vlani počas tohto dňa zaznamenali 10 prípadov. So strelnou zbraňou v ruke vyčíňali lúpežníci dvakrát. Na rozdiel od Michalovského okresu, v tomto okrese vlani ani raz nedošlo k lúpeži s následkom smrti. „Najčastejšie si páchatelia vyberajú svoje obete v uliciach mesta alebo na námestí. Sedem prepadnutí bolo na chodbách obytných blokov, tri na autobusových zastávkach a jedno priamo v stávkovej kancelárii," konštatoval Szarvaš.
V ôsmich prípadoch v Trebišove obišli páchatelia naprázdno, keď po prepadnutí zistili, že ich „obete" nemajú pri sebe žiadnu finančnú hotovosť. Od začiatku roka tu policajti zaznamenali „len" 3 prípady, ale podľa polície je zatiaľ predčasné prognózovať, že tento rok dôjde k poklesu tohto druhu trestnej činnosti. „Máme skúsenosti, že nám v lete počet týchto prípadov rapídne stúpne," dodal Szarvaš.
V hornom Zemplíne je situácia o čosi pokojnejšia. V okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce zaznamenali vlani dohromady 16 prepadnutí. Tento rok ich polícia eviduje zatiaľ sedem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín