spolupráci s Krajským školským úradom v Košiciach, ktorý je zriaďovateľom špeciálnych škôl. Podľa primátorky mesta Moniky Bérešovej je to reakcia na nedostatok tejto služby v regióne Zemplína.
„Počet detí vyžadujúcich počas vzdelávacieho procesu osobitný prístup v akčnom rádiu trebišovského a sečovského obvodu má dlhodobo stúpajúcu tendenciu. Najbližšie pracoviská, ktoré robia diagnostiku týchto detí, sú v Košiciach a Michalovciach, čo je pre mnohých rodičov ďaleko," uviedla pre KORZÁR primátorka Sečoviec. Ako dodala, väčšinu detí s osobitnými potrebami rodičia automaticky zaradia do špeciálnych škôl a pritom ich hendikep nemusí byť až taký významný. Tento fenomén sa týka najmä rómskych detí, ktoré diagnostiku až na výnimky vôbec neabsolvujú.
Týka sa to aj školákov, ktorí navštevujú Špeciálnu základnú školu(ŠZŠ) v Sečovciach. Ako sme už písali, sídli v nevyhovujúcich priestoroch, ktoré sa mali rekonštruovať. Projekt, ktorý jej vedenie vlani pripravilo v spolupráci s Krajským školským úradom, neprešiel. Časť mladších školákov zo ŠZŠ preto naďalej chodí do elokovaných tried základnej školy na Novej ulici. Vedenie mesta už vtedy prišlo s návrhom, aby sa problém vyriešil zaradením časti z nich do klasickej základnej školy. V súčasnosti totiž legislatíva umožňuje, aby sa v rámci nich zriaďovali tzv. integrované triedy, kde môžu byť zaradené aj deti s ľahšími mentálnymi alebo telesnými postihmi. Proti návrhu mesta sa vtedy postavilo vedenie ŠZŠ, ktoré sa obávalo, že po odlive žiakov do základnej školy by bola ohrozená jej existencia.
„Mnohokrát sa stáva, že dieťa je len hyperaktívne alebo má dysgrafiu, dyslexiu, diskalkuliu (poruchy písania, čítania, počítania) a iné ľahšie diagnózy, ktoré sa dajú individuálnym prístupom zvládnuť aj v klasickej triede," myslí si primátorka. Jediným háčikom je, aby deti pred začiatkom školskej dochádzky absolvovali diagnostický proces.
Poradňa bude výhodou aj pre deti, ktorých rodičia spomínané ľahšie poruchy učenia v detstve podcenia a ich hendikep sa neraz zistí až na strednej škole. Možná je aj rediagnostikácia detí, ktoré už sú zaradené do špeciálnych škôl. „V trebišovskej Pedagogicko-psychologickej poradni pôsobí na pol úväzku jeden špeciálny psychológ, ktorý rozsiahlu agendu nemôže zvládnuť v plnom rozsahu. V novej poradni by podľa návrhu mali byť štyria špecialisti, ktorí tu budú mať 2,5 úväzku," vysvetlila M. Bérešová.
Úlohou ŠPPP bude monitoring detí so špeciálnymi potrebami v trebišovskom a sečovskom obvode. V krátkom čase návrh na zaradenie novej poradne pôjde na ministerstvo školstva. „Sídliť bude v priestoroch bývalého mestského úradu a fungovať by mala začať už od septembra," dodala na záver primátorka mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín