otvoriť v areáli výrobného družstva DOZA, v.d. Ich prevádzkovateľom bude nezisková organizácia DOSOS, n.o., ktorú založil manažment družstva. Cieľom projektu je eliminovať absenciu týchto druhov sociálnych služieb v meste.
Výrobné družstvo DOZA, ktoré je prvou chránenou dielňou v okrese Sobrance, vzniklo v novembri roku 2003 ako pobočka družstva rovnakého názvu v Pozdišovciach. "Naším cieľom bolo dať prácu ľuďom so zdravotným hendikepom, ktorí v regióne Sobranska nemali šancu nájsť uplatnenie na trhu práce. Projekt s rozpočtom 1,8 milióna sme odštartovali v spolupráci so sobranskou pobočkou Národného úradu práce. S 270 nezamestnaných so zníženou pracovnou schopnosťou sme vybrali 12, ktorí v našej réžii absolvovali rekvalifikačný kurz šitia," uviedla pre KORZÁR štatutárka družstva DOZA Eva Dobiášová.
Pri zriaďovaní chránenej dielne podal pomocnú ruku aj sobranský magistrát. Keď na mesto delimitáciou prešla neukončená stavba michalovského OSP, družstvo o ňu prejavilo záujem. V rovnakom čase ju chcel získať aj iný záujemca, ktorý tu plánoval vytvoriť reštauračné a ubytovacie zariadenie. Na návrh primátora mesta Štefana Staška poslanecký zbor schválil dlhodobý prenájom budovy na 20 rokov za symbolické nájomné pre DOZU. "Po dokončení budovy sme mohli zamestnať v našich dielňach prvých sedem ľudí, ku ktorým postupne pribudli ďalší. Dnes tu pracuje 12 ľudí 11 žien a jeden muž, ktorí šijú 4 hodiny denne. Kapacita dielní umožňuje dať prácu až dvadsiatim zdravotne postihnutým, "vysvetlila Eva Dobiášová.
V súčasnosti sobranská DOZA robí zákazky pre taliansku firmu MADUAL, ktorej dodáva rôzne druhy pracovných odevov. Spolupracuje aj s VD Zemplín, pre ktoré šije banícke montérky, menšie objednávky má aj z domovov sociálnych služieb v okolí. Podľa slov ďalšieho štatutára DOZY Petra Novotného manažment družstva pracuje na získaní ďalších objednávok a do konca roka plánuje rozšíriť výrobu. "Zákazky pre nás hľadá aj agentúra SARIO a my zase rokujeme s rakúskymi a nemeckými firmami. Naplnenie našej ambície využiť plnú kapacitu družstva, teda dať prácu 20 hendikepovaným, závisí od objemu objednávok. Chceli by sme to dosiahnuť do konca kalendárneho roka," vysvetlil. Ako sme už písali, družstvu prisľúbila pomoc aj Slovenská nadácia Silvie Gašparovičovej.
Súbežne s jeho rozvojom vedenie rozširuje aj spektrum sociálnych služieb v meste. "V krátkom čase cez neziskovú organizáciu DOSOS, n.o., ktorú sme vytvorili, otvoríme na poschodí našej budovy domov sociálnych služieb, kde chceme poskytovať celodennú starostlivosť piatim klientom. Dopyt po tejto službe je veľký rodinní príslušníci, ktorí sa starajú o svojich hendikepovaných blízkych, sa totiž nemôžu zamestnať," podotkla E. Dobiášová. Každý klient tu okrem celodennej stravy absolvuje rôzne druhy terapií, rehabilitáciu a pod. , ktorú bude zabezpečovať jeden pracovný terapeut. Domov chce DOSOS, n.o. financovať z troch zdrojov z finančného príspevku Košického samosprávneho kraja, symbolických úhrad klientov a z časti zisku výrobného družstva. Mesto je do projektu zainteresované spomínaným poskytnutím bezplatného prenájmu budovy, správna rada neziskovky ráta aj s financiami z darov, grantov a projektových aktivít. Za svoj pobyt v stacionári klient zaplatí denne 5 korún plus stravné.
Súbežne s projektom DSS chce DOSOS zriadiť aj vývarovňu a komunitné centrum pre Rómov, ktorí žijú v neďalekej osade. "K vývarovni ešte potrebujeme získať povolenie hygienikov. Pri vzniku komunitného centra chceme spolupracovať so samosprávou a na jeho zriadenie chceme získať financie cez grantové schémy," dodala na záver E. Dobiášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín