varujú, že tempo, akým užívanie drog rastie, môže mať v budúcnosti hrozivé následky. Liečba narkomanov je podľa nich v prípade fetovania oveľa náročnejšia ako pri užívaní heroínu. Drogovo závislí si zvolí fetovanie najmä kvôli dostupnosti a nízkej cene omamnej látky. Jej užívanie však spôsobuje oveľa horšie následky, ako u akejkoľvek inej tvrdej drogy.
Najhoršia situácia je v rómskej osade Podskalka v Humenskom okrese, kde žije viac ako 1800 Rómov. Za posledných 5 rokov tam na následky fetovania zomrelo šesť mladých ľudí vo veku 17 až 18 rokov. „Situácia začína byť naozaj dramatická. Pred mesiacom nám zomrel ďalší 18-ročný chlapec, ktorý bol úplne sfetovaný - zaspal vonku a zamrzol. Pre dvoma rokmi sa zasa utopili dvaja chlapci a neskôr sa potvrdilo, že tiež boli pod vplyvom drogy. Jeden z mladíkov sa sfetovaný zadusil," hovorí riaditeľ Komunitného centra v Humennom Róbert Kašo.
S podobným fenoménom zápasia aj v trebišovskej osade na Kraskovej ulici, kde žije 3-tisíc Rómov. „Smrteľné prípady sme zatiaľ nezaevidovali, ale rozmery tohto fenoménu sú alarmujúce. Zistili sme, že neraz fetujú aj celé rodiny - mnohé deti to jednoducho opakujú po svojich rodičoch. Najviac narkomanov je vo veku 15 rokov," uviedol pracovník sociálneho odboru Vladimír Kočiš, ktorý sa špecializuje na rómsku problematiku.
Fetovanie v radoch mladistvých nie je cudzie ani Rómom v známej michalovskej osade Angi mlyn. „Je tu niekoľko jednotlivcov, ktorí tomu prepadli, ale nedá sa hovoriť o masívnom fetovaní. Pár sme ich zaevidovali aj v Sečovciach, kde tiež pôsobíme. Horšia situácia je podľa mňa v Šariši v Jarovniciach, kde som pred niekoľkými rokmi pracoval s tamojšom mládežou," povedal salezián Peter Bešenej, ktorý už tri roky pôsobí medzi Rómami v michalovskej osade.
Mladí chlapci siahajú najmä po lacných a dostupných drogách. Ide hlavne o chemické látky ako toulén, acetón a rôzne lepidlá. „Tieto drogy sú však veľmi agresívne. Rýchlo poškodzujú nervovú sústavu a mozgové bunky, ktoré sa potom nedajú obnoviť. Masívne užívanie týchto drog spôsobuje v priebehu 5 rokov ich degeneráciu a vedie k invalidite. Ak sa začína s fetovaním v mladšom veku, človeka to zničí už aj za dva roky," vysvetlil riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica.
Boj so závislosťou na droge, ktorú pacienti fetujú, je podľa neho oveľa ťažší ako pri iných tvrdých drogách. „Napríklad závislosť na heroíne sa dá liečiť aj ambulantne, ale pri fetovaní je hospitalizácia nevyhnutná," dodal Okruhlica.
Podľa Kaša sa mnohí narkomani, ktorí prišli z liečenia, po niekoľkých týždňoch opäť k fetovaniu vrátili. „Samotná hospitalizácia nič nevyrieši. Narkomani sa musia hneď po príchode domov zapojiť do ďalších programov, ako práca a škola. Musíme ich vytrhnúť z prostredia, v ktorom by opäť siahali po droge," uviedol Okruhlica.
Kašo s týmto tvrdením súhlasí a aj preto sa snažia v Humennom proti rozšírenému fetovaniu bojovať novým projektom. „Do konca apríla ho predložíme na Úrad boja proti drogám. Zo získaných peňazí rozbehneme naplno preventívnu a osvetovú činnosť priamo v osade. Oslovili sme už renomovaných odborníkov, ktorí budú mládež usmerňovať a upozorňovať formou rôznych besied, filmov. Samozrejme, v tejto veci už spolupracujeme s odborom sociálnych vecí a mestskou políciou," uviedol na záver Kašo.