procese posudzovania vplyvu na životné prostredie totiž ukázali, že v naplánovanom rozsahu nemá nádej na úspech.
Projekt Biele kamene počíta s tým, že sa vo Vihorlatských vrchoch sa vybuduje 18 zjazdoviek, 8 vlekov, 4 sedačkové a 1 kabínková lanovka, parkoviská s asi 1700 miestami, desaťkilometrová cesta a inžinierske siete. Predstavuje tak najväčší zámer, ktorý ministerstvo životného prostredia za posledné roky posudzovalo. Viera Húsková z odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie upozornila, že záverečné stanovisko ministerstva bude smerodajné aj pre Európsku úniu. Združenie Biele kamene pritom predpokladá, že 75 percent z 800-miliónových nákladov na infraštruktúru bude financovať práve zo štrukturálnych fondov Európskej únie.
Jedným z najzávažnejších posudkov, ktoré boli doteraz k Bielym kameňom vydané, je stanovisko ministerstva pôdohospodárstva. Z neho vyplýva, že predložený zámer je neprijateľný, pretože nerešpektuje princípy ochrany lesného fondu a znamenal by odlesnenie 128 hektárov územia. Ministerstvo navrhuje, aby z ďalšieho posudzovania boli vyňaté tri z piatich lyžiarskych centier a tiež tri športové a ubytovacie centrá. Ministerstvo nesúhlasí ani s golfovým ihriskom a kabínkovou lanovkou z Vihorlatu na parkovisko pri Morskom oku. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky zaujala k projektu ešte odmietavejší postoj. Neodporúča totiž pokračovať v posudzovaní žiadnej časti projektu. "Realizáciou plánovanej činnosti bude poškodený priaznivý stav lesných biotopov z hľadiska ochrany prírody, ich prirodzený areál, štruktúra a funkcie..." stojí v stanovisku.
Húsková povedala, že tieto i ďalšie pripomienky budú zohľadnené do rozsahu hodnotenia. Ten bude prerokovaný 30.marca. Až z neho bude jasné, v ktorých lokalitách sa bude môcť stavať. Predseda Združenia Biele kamene Jozef Gajdoš nechcel pred týmto rozhodnutím špekulovať, aké zmeny bude musieť projekt postúpiť. Povedal však, že už teraz je isté, že "nepôjdeme do centrálnej časti Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat". Znamená to, že zo zámeru budú vypustené vleky a zjazdovky v lesoch nad Sninskými Rybníkmi po obec Kolonica. Gajdoš verí, že priechodné budú minimálne tri okrajové lyžiarske centrá.
Gajdoš pripustil, že terajším korekciám projektu sa dalo predísť, ak by sa pripravoval v spolupráci s orgánmi ochrany prírody. "Tlačil nás vtedy čas, nemali sme s tým skúsenosť," povedal. Zopakoval svoje presvedčenie, že projekt je "jediným možným riešením sociálnej biedy tohto regiónu".
V čase keď o osude Bielych Kameňov rozhoduje ministerstvo životného prostredia, zazneli od niektorých podnikateľov v Snine kritické hlasy, ktoré projekt označili za nereálny. Vo štvrtok sa naopak zišli najväčší sninskí podnikatelia, aby zámer podporili. Podpísali výzvu, ktorou žiadajú vládu, aby ho zaradila medzi strategické projekty v rozvoji cestovného ruchu. Premiér Mikuláš Dzurinda pred časom poukázal na účet Združenia Biele kamene 500-tisíc korún.
Dnes sa v Snine zase stretnú členovia združenia s expertmi na cestovný ruch z francúzskych Horných Pyrenejí. Francúzi sa so Sninčanmi podelia so skúsenosťami s výstavbou veľkého lyžiarskeho strediska zrealizovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín