Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Spotreba vody kvôli nárastu cien dramaticky klesá

Michalovce Tradičné laboratórne vyšetrenia vybraných ukazovateľov vzoriek pitnej vody, ktoré si v minulosti mohli dať urobiť aj Zemplínčania, sa už

tento rok v akčnom rádiu zemplínskych Regionálnych úradov verejného zdravotníctva nevykonávali. Po redukcii laboratórií totiž v rámci Slovenska podobné analýzy robí iba desať pracovísk. Aktivity RÚVZ sa preto pri príležitosti včerajšieho Svetového dňa vody obmedzili len na bezplatné poradenstvo o tom, či je voda z individuálnych a hromadných zdrojov v regióne neškodná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Od rána tu boli desiatky ľudí, ktorí si v minulosti zvykli na bezplatné analýzy, ale tento rok sme ich museli odporučiť na pracovisko do Košíc," skonštatovala pracovníčka RÚVZ Mária Gimerová. V každom prípade michalovskí hygienici naďalej upozorňujú na výrazné regionálne rozdiely v zásobovaní pitnou vodou z verejných vodovodov. Hoci celoslovensky sa k nej dostane asi 81% obyvateľov, najmenej sa na tomto čísle podieľajú Košický a Prešovský kraj. Ešte markantnejší je tento rozdiel pri bližšom pohľade na okresy - napríklad v Michalovskom a Sobranskom má prístup k pitnej z vodovodu len 69% obyvateľov, zvyšok je odkázaný na odber vody z domových studní. "Tie nie sú vždy v dobrom stave a sú v nich prekročené niektoré medzné hodnoty. Najčastejšie je to obsah dusičnanov, ktorý prekračuje stanovené limity 3 až 5-násobne, niekedy ddokonca desaťnásobne. Toto prekročenie nám potvrdili aj vyšetrenia vôd zo studní, ktoré sme robili v minulosti," vysvetlila M. Gimerová.

SkryťVypnúť reklamu

Michalovský RÚVZ v rokoch 2000-2004 vyšetril takmer 700 vzoriek zo studní - až 51% nevyhovelo v ukazovateli dusičnany, teda prekračovali limit, stanovený Vyhláškou, ktorý predstavuje 50,0 mg/l! Až 87 % vzoriek malo obsah dusičnanov vyšší ako 10,0 mg/l, čo znamená, že takáto voda sa nesmie používať na prípravu umelej detskej výživy pre dojčatá. Najväčší počet vzoriek vôd pochádzal z obcí Zalužice, Krišovská Liesková, Žbince, Hažín, Veľké Revištia, Zemplínske Kopčany, Trhovište, Čierne Pole, Falkušovce a Petrovce n. Laborcom.

Hygienici v kontexte spomínaných faktov privítali naštartovanie projektu Zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie Juhovýchodného Zemplína, ktorý realizuje vďaka Phare Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. Súbežne s tým však s obavami sledujú vývoj ďalšieho fenoménu neustály pokles spotreby pitnej vody. "Kým v roku 1990 bola špecifická spotreba pitnej vody v slovenských domácnostiach 425 litrov na obyvateľa a deň, v roku 2003 to bolo už len 109,2 litra, čo sa nebezpečne približuje k hygienickému minimu, teda 80 litrov na obyvateľa a deň. Spoločenská spotreba vody pri hromadnom zásobovaní obyvateľstva by vo všeobecnosti nemala byť nižšia ako 165 litrov na osobu a deň, nižšie číslo predstavuje riziko zníženia hygienickej úrovne," skonštatovala hygienička. Podľa jej názoru je vysoko pravdepodobné, že ľudia zase používajú vodu zo studní, ktoré je práve v Zemplíne nekvalitná.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka neustálemu zdražovaniu vody preto dochádza k zaujímavému paradoxu dodávka vody domácnostiam sa znižuje napriek tomu, že počet obyvateľov zásobovaných pitnou vodou z verejných vodovodov sa zvyšuje. "Sledujeme aj kvalitu vody z verejných vodovodov. Vlani sme v rámci okresov Michalovce a Sobrance celkovo vyšetrili 82 vzoriek pitných vôd z 19 vodovodov, z ktorých je zásobovaných 49 obcí. Len v jedinom prípade sme zaznamenali zvýšený obsah dusičnanov, čo prevádzkovateľ rieši úpravou vody," dodala na záver M. Gimerová.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 434
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 608
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 382
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 438
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 034
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 619
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu