s.r.o., ktoré sa uskutočnili tesne pred Veľkou nocou. Pokiaľ do konca marca nedôjde ku konsenzu, zamestnanci sú pripravení vyhlásiť štrajkovú pohotovosť.
Podľa slov šéfa OZ KOVO Jána Balicu v súčasnosti prebieha kolektívne vyjednávanie vo všetkých podnikoch Zemplína. "Na SONaP sme sa konkrétne sústredili preto, že nás tamojšia základná odborová organizácia požiadala o pomoc a splnomocnila hájiť záujmy zamestnancov v jej mene," vysvetlil Balica. Centrála OZ KOVO prijala túto výzvu kvôli nepriaznivému vývoju miezd v tomto podniku, ktoré považuje za jedny z najnižších v regióne. Podľa údajov odborárov tu zamestnanci zarábajú priemerne 9-tisíc korún mesačne aj to len pri stopercentnom plnení noriem. Pri ňom dostanú na výplatu len okolo 7-tisíc korún. "Mnohí teda nie sú ani na úrovni minimálnej mzdy," tvrdí Balica.
Odborárov k zintenzívneniu vyjednávania donútilo stanovisko zamestnávateľa, ktorý tento rok avizoval 0-percentné (ne)navýšenie miezd. "To reálne nepokryje ani plánovanú mieru inflácie na tento rok, čo je 3,8 percenta a dôjde k ďalšiemu prepadu životnej úrovne zamestnancov. Vlani síce došlo k zvýšeniu miezd o 7 percent, ale inflácia bola 7,7 percenta a v roku 2003 sa tu mzdy zvýšili len o 2,5 percenta, kým inflácia predstavovala 8 percent. Reálne teda v roku 2003 došlo k ich zníženiu o 5,5 percenta a vlani o 0,7 percenta. Tento rok by to bolo ďalších 3,8 percenta, čo je neakceptovateľné," myslí si šéf OZ KOVO. Odborári preto navrhli 5-percentné zvýšenie, s čím zamestnávateľ nesúhlasí.
Podľa Balicu ani posledné rokovania minulý týždeň nepriniesli zmenu, preto sa odbory začínajú vážne zaoberať vyhlásením štrajkovej pohotovosti. O ďalšom postupe sa rozhodne po Veľkej Noci. "S majiteľmi sme sa dohodli, že počkáme do konca marca a pokiaľ sa nič nezmení, zamestnanci sú rozhodnutí vstúpiť do štrajkovej pohotovosti, čo znamená protestné demonštrácie a pochody s cieľom dosiahnuť svoje požiadavky," vysvetlil Ján Balica.
Konateľ spoločnosti SONaP Ján Kmeť považuje závery odborárov za unáhlené. "My môžeme vychádzať len z našich možností, ktoré zase závisia od rokovaní s naším najväčším odberateľom spoločnosťou YAZAKI," argumentuje. Podľa jeho slov vlaňajšie 7-percentné navýšenie inicioval zamestnávateľ. "Odborári nič nežiadali. Bola to naša iniciatíva, ktorá vychádzala z úspechu rokovaní s YAZAKI podarilo sa nám zvýšiť cenu a preto mohli rásť aj mzdy," tvrdí Ján Kmeť. Podobné rokovania podľa neho prebiehajú aj teraz, ale ešte nie sú ukončené. "Bez ich výsledku nemôžeme nič garantovať, preto sme navrhli 0-percentné navýšenie. S naším partnerom sme sa mali stretnúť minulý utorok, ale nevyšlo to, ďalšie rokovania plánujeme po Veľkej noci," dodal na záver.
Firma SONaP vznikla v roku 1990 v Sečovciach, kde dodnes sídli. V tom čase zamestnávala 4 ľudí, jej hlavnou výrobnou náplňou boli čalúnnictvo, brašnárstvo a krajčírstvo. V roku 1991 sa rozšírila na 60 pracovníkov a prevzala textilnú výrobu, kde v súčasnosti pracuje asi 40 ľudí. Vyrába pyžamá, šatové zástery, zdravotnícke a pracovné odevy, posteľnú bielizeň a pod. Od roku 1996 do roku 1999 pracovalo vo firme do 300 zamestnancov na prevádzke kabeláž, kde vyrábali káblové zväzky do automobilov Ford Fiesta pre spoločnosť Siemens. Po útlme výroby v Siemense bola táto prevádzka dočasne zrušená, v januári 2002 sa spolupráca s firmou SIEMENS obnovila. V súčasnosti vyrába káblové zväzky pre YAZAKI v závode v Michalovciach, kde pracuje asi 440 zamestnancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín