výjazdov do okolitých obcí k horiacim trávnatým alebo lesným porastom. Zdanlivo bezpečné vypaľovanie trávy sa mnohým ľudom vymyká spod kontroly, často krát už nestihnú zabrániť rýchlo sa šíriacemu požiaru, ktorý môže mať šokujúce následky. Svedčí o tom aj posledný prípad, ktorý sa stal pred niekoľkými dňami v obci Čerhov v Trebišovskom okrese, kde sa "vďaka" obyčajnému vypaľovaniu trávy ocitol v plameňoch celý areál spoločnosti Lumix. Do tla tu zhoreli sklady so stovkami ton pneumatík.
Aj napriek tomu, že podľa zákona platí všeobecný zákaz vypaľovania trávnatých a lesných porastov, ľudia to podceňujú. "Už sme preto oslovili listami starostov, aby preventívne vyzývali občanov. Máme však skúsenosť, že mnohí ich nariadenia nerešpektujú preto plánujeme zriadiť monitorovacie hliadky, ktoré budú "podpaľačov" na mieste pokutovať v blokovom konaní," uviedol pplk. Dušan Guľáš z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Michalovciach. Okrem starostov dostali preventívne listy aj urbariátne spoločnosti a poľnohospodárske podniky. Pokuty, ktoré hrozia nepolepšiteľným vypaľovačom, nie sú zanedbateľné - podľa zákona môže fyzická osoba za pálenie zacvakať 10-tisíc a právnická až 500-tisíc korún.
Hasiči už majú aj zoznam chronicky známych lokalít s opakovanými jarnými požiarmi, ku ktorým pravidelne vyrážajú - nájsť tu možno obce Husák, Suché, Oreské, Priekopa či Vinné. Počas desiatky výjazdov v týchto dňoch hasiči zatiaľ nezaznamenali žiadne bezprostredné ohrozenie na životoch. To však nebýva vždy. "Pred dvomi rokmi uhoreli pri vypaľovaní dvaja ľudia. Rizikovou skupinou sú najmä starší obyvatelia, ktorí podcenia situáciu a zadusia sa splodinami a dymom," uzavrel Guľáš.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín