nedostatočné finančné plátanie zo štátneho rozpočtu, z ktorého sa ročne vyčlení len niekoľko desiatok miliónov korún, dokončenie stavby odďaľuje doslova na neurčito. Pri dnešnom tempe financovania zo strany štátu by rozostavanú budovu dokončili a vybavili technologickým zariadením najskôr až za desať rokov. Na stavebné práce v spomínanom pavilóne prúdi každoročne zo štátnej kasy približne 30 miliónov korún a doteraz sa na nej preinvestovalo vyše 240 miliónov. Budovu pritom začali stavať pred viac ako desiatimi rokmi. V pôvodnom projekte sa počítalo, že sa postaví 9-poschodový pavilón, postupne sa však počet poschodí kvôli finančnej podvyživenosti zredukoval na šesť.
V súvislosti s pripravovanou transformáciou zdravotníckych zariadení na neziskové organizácie a akciové spoločnosti riaditeľ michalovskej nemocnice Dalimír Zobka nechcel špekulovať, ktorý z variantov by dokončeniu pavilónu viac prospel. "Isté je, že takýmto spôsobom financovania, aký funguje doposiaľ, to ísť dlhodobo nemôže. Najideálnejší by bol vstup silného investora, ktorý by čo najrýchlejšie urýchlil dostavbu," uviedol riaditeľ. Podobný názor zastáva aj vedúci odboru zdravotníctva Košického samosprávneho kraja (KSK) Igor Jutka. Podľa neho by to bol "najefektívnejší a najelegantnejší spôsob," ako budovu konečne dostavať. "Za finančnej účasti investora so zriaďovateľom je pravdepodobné, že sa to najskôr podarí," dodal. V súčasnosti je na pavilóne hotová hrubá stavba. Za tohtoročnú 30-miliónovú dotáciu plánujú osadiť plastové okná, dokončiť izoláciu a kanalizáciu. Po úplnom dokončení pavilónu by v ňom mali sídliť ortopedické, chirurgické oddelenie a centrálne operačné sály. V spojovacom trakte so starými budovami zasa rádiodiagnostické oddelenie.
V rámci KSK je michalovský nemocničný pavilón jedinou nedokončenou stavbou, ktorá robí vrásky na čele nielen vedeniu nemocnice, ale aj jej zriaďovateľovi. "Zo všetkých nemocníc v našej pôsobnosti je jedine michalovský pavilón jedinou stavbou, ktorá si vyžaduje ešte stámiliónové investície. V Moldave nad Bodvou je tiež nedokončená budova polikliniky, ale tam potrebujeme preinvestovať len 18 miliónov," dodal Jutka.
Ministerstvo zdravotníctva neeviduje, koľko je v súčasnosti nedokončených a rozostavaných zdravotníckych zariadení v rámci celého Slovenska. Podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva Karola Farkašovského "ministerstvo financovanie oddelimitovaných stavieb do pôsobností VÚC a obcí neeviduje a nemá prehľad o potrebe finančných prostriedkov na ich dokončenie. V rámci prípravy návrhu štátneho rozpočtu ešte na rok 2004 sme evidovali 10 stavieb financovaných v rámci individuálnych výdavkov. Obstarávacie náklady vtedy predstavovali viac ako 100 miliónov korún," uzavrel hovorca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín