kadiaľ v období párenia migrujú tisícky žiab. Stovky z nich sa počas premiestňovania k vodným plochám vôbec nedostanú pretože skončia pod kolesami áut. Najrizikovejšími miestami je približne kilometrový úsek cesty medzi Jovsou a Kusínom. Žaby tadiaľ prechádzajú z neďalekých lúk smerom ku kusínským rybníkom.
Tento rok začali ochranári zo stavbou ochranných fólii, ktoré zachytia žaby pár metrov pred cestou skôr ako pred rokom. "Žaby v tejto lokalite migrujú koncom marca a začiatkom apríla. Vlani sa začali presúvať skôr ako je to obvyklé, keď záchranná bariéra ešte nebola hotová. Preto sa nám ich nepodarilo zachrániť viac. Tento rok sme zasiahli skôr, hneď ako sa oteplilo. Už v stredu prúdili k vode malé skupinky žiab, najväčšia migrácia však nastala počas uplynulého víkendu," povedala ochranárka Zuzana Argalášová.
Kým pred niekoľkými rokmi na záchranu žiab používali stovky plastových nádob, ktoré rozmiestnili na lúke v blízkosti ciest, teraz dávajú prednosť oploteniu. "Stále vyprázdňovať nádoby plné žiab bolo náročné. Tejto aktivite sa tu venuje len pár ľudí, chýbajú nám dobrovoľníci. Preto sme radšej popri ceste rozmiestnili približne 300 m dlhú fóliu, ktorú sme nasmerovali k potôčikom, ktoré pretkajú kanálmi popod cestu. Žaby sa cez ne dostanú bezproblémov na druhú stranu," dodala. Podľa ochranárov je tento spôsob aj efektívnejší, pretože nádoby nezachycovali podstatné množstvo skákajúcich pútnikov
Najčastejším druhom putujúcich žiab v tejto oblasti sú Ropuchy bradavičnaté a Skokan hnedý. So záchranou žiab začíná v týchto dňoch aj SCHKO Latorica v Bačkovskej doline. Okrem spomínaných lokalít je veľká migrácia aj pri vodnej nádrži Starina, kde žaby začínajú kvôli chladnejšiemu podnebiu putovať o niekoľko dní neskôr.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín