štatistík tu má táto diagnóza stále stúpajúci trend. Kým slovenský priemer predstavoval v roku 2003 asi 5270 ochorení na 100-tisíc obyvateľov, v Sobranskom okrese to bolo 6 450 a v Michalovskom až okolo 6 900! Tieto varovné údaje vyplývajú zo štatistickej štúdie, ktorú vypracoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach.
Podľa pracovníka RÚVZ Pavla Hermana tento fenomén môže sčasti súvisieť so zlepšením monitoringu chorobnosti v oboch okresoch po roku 1999. „Práve vtedy sme sa totiž intenzívnejšie zamerali na podchytenie údajov o chorobnosti v rámci poradne zdravia na úrade. Kým predtým ju navštívilo okolo 200 ľudí ročne, teraz je to štvornásobok. Viac informácií umožňuje zistiť, akým smerom sa majú uberať preventívne aktivity úradu," vysvetlil lekár.
Pravý dôvod vysokého nárastu počtu ochorení na cukrovku však podľa neho nesúvisí len so zlepšením monitoringu. „Ako je známe, cukrovka je choroba, ktorá ide ruka v ruke s obezitou. Pri nadváhe je riziko ochorenia na ňu až 56-krát vyššie ako u pacienta, ktorý má normálnu váhu. Ďalšími faktormi, ktoré sa pod cukrovku podpisujú, sú stresy, alkohol, životný štýl či stravovacie návyky," vysvetlil P. Herman.
Práve posledný faktor je úzko viazaný na región východu a teda aj Zemplína. Dokázali to výsledky vlaňajšej celoslovenskej akcie Florabus, kde si ľudia mali možnosť zmerať hladinu cholesterolu, vyšetriť krvný tlak a zistiť percento tuku v tele. Výsledky dotazníkového prieskumu o stravovacích zvyklostiach, do ktorého sa zapojili stovky Zemplínčanov, varujú. „Hladina cholesterolu sa zvyšuje smerom na východ. Súvisí to so stravou, v ktorej takmer vôbec nefiguruje ovocie, zelenina či ryby a podľa rozhovorov s ľuďmi je jasné, že dôvody sú sociálne. Naviac, vysoká hladina je daná aj stresmi, ktoré prináša nezamestnanosť - je jedno, či ide o mladého alebo staršieho človeka," upozornila už vlani lekárka mobilného tímu Alžbeta Béderová.
Rovnako ako pod varujúce demografické údaje, aj pod obezitu a následne vznik cukrovky sa teda podpisujú aj zlé socio-ekonomické ukazovatele. „Ako je známe, cukrovka je zatiaľ nevyliečiteľná. Sme schopní znížiť hladinu cholesterolu či v ranom štádiu liečiť niektoré onkoochrenia, ale liek na ňu zatiaľ neexistuje. Ešte väčšie nebezpečenstvo je však v tom, že v organizme funguje ako snehová guľa - nabaľuje totiž na seba ďalšie choroby - napríklad obehovej sústavy," poznamenal lekár. Táto príčinná súvislosť je mementom - úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia je na Slovensku najčastejšou príčinou smrti a v oboch zemplínskych vysoko presahuje aj slovenský či krajský priemer.
Kým na Slovensku na tieto diagnózy umiera asi 54 percent ľudí a v kraji 55, v Michalovskom okrese je to 56 a v Sobranskom až 60 percent obyvateľov. V absolútnych číslach to znamená - kým na Slovensku na kardiovaskulárne choroby v roku 2003 umrelo 524 ľudí, v Michalovskom okrese to bolo 603 a v Sobranskom až 807 na 100-tisíc obyvateľov. Veľmi vysoké má tento okres aj čísla v úmrtnosti žien na karcinóm prsníka - je tu vôbec najvyššie na Slovensku. Kým celoslovenský priemer na 100-tisíc obyvateľov predstavuje číslo 26, tu je to 46! V oboch okresoch Zemplína je aj vysoký výskyt ochorení na TBC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín