Strážske ponúka Globálny fond životného prostredia (GEF) OSN. Všetko však bude závisieť od toho, či sa do projektu zapojí aj samotná akciová spoločnosť Chemko Strážske. Jeho účasťou totiž podmieňuje ministerstvo životného prostredia spolufinancovanie zo strany štátu vo výške dvoch miliónov dolárov.
Podľa pôvodného plánu mala byť unikátna dekontaminačná technológia nainštalovaná tak, aby sa začalo zo zneškodňovaním PCB na Zemplíne ešte v roku 2005. "Je jasné, že sa tak nestane, likvidácia prinajlepšom začne najskôr na druhý rok," hovorí koordinátor toxickej kampane Greenpeace Martin Hojsík.
Časový sklz spôsobil nejasný postoj Chemka k spoluúčasti v konzorciu, v rámci ktorého sa majú PCB látky zneškodňovať. "Projekt v pôvodnej verzii, ktorý nepočítal s Chemkom, sme nemohli akceptovať," vysvetľuje riaditeľka sekcie zahraničnej pomoci a záležitostí EÚ ministerstva životného prostredia Katarína Nováková. Podľa nej teraz ministerstvo spolu s UNIDO-m, ktorá je implementačnou organizáciou OSN, vyvíja úsilie o začlenenie chemického závodu do projektu. "Rokovania sú na veľmi dobrej ceste," povedala.
Generálna riaditeľka Chemka Strážske Marta Tomčíková nechcela dať jednoznačnú odpoveď na otázku, či spoločnosť vstúpi do projektu, kým nebude poznať presné obchodné podmienky. "Na likvidácii sa budeme určite podieľať, ak to bude pre spoločnosť výhodné a bezpečné," povedala. O tom, či sa v areáli chemičky nainštaluje technológia, ktorá by v závode zostala aj po zneškodnení bifenylov, uskladnených v závode a ďalej by sa používala, musí podľa nej rozhodnúť predstavenstvo firmy. Chemko bolo v minulosti najväčším producentom PCB látok, ktorých používanie je v súčasnosti zakázané. Podľa Hojsíka by preto firma mala niesť svoj podiel na ich likvidácii.
Tomčíková zdôraznila, že doteraz vlastnými prostriedkami zlikvidovali asi tretinu bifenylov, ktoré zdedili od štátneho podniku. Podľa organizácie Greenpeace ich bolo v závode až 1100 ton, čo predstavuje najväčšie zásoby na Slovensku koncentrované na jednom mieste. Tomovčíková povedala, že v areáli závodu zostalo ešte 600 ton týchto látok. "Všetky sú bezpečne a podľa noriem uskladnené," uistila.
Podľa Novákovej ministerstvo v súčasnosti pracuje na posledných úpravách projektu. "Upresňujú sa technické náležitosti a otázka financovania," uviedla. Hotový by mal byť šiesteho júna, kedy bude Rada GEF schvaľovať jeho konečnú verziu. Projekt v prvej etape počíta s dodávkou modernej technológie, takzvanej hydrogenácie, ktorá nespaľovacím procesom bude zneškodňovať PCB, uskladnené v závode. Zamedzí sa tým vzniku škodlivých látok. V druhej etape by malo dôjsť k dekontaminácii zamorených oblastí mimo podniku. Slovensko je ako členská krajina Európskej únie povinná zlikvidovať všetky PCB do roku 2010.
dať do rámca v rámci článku
Čo sú to PCB?
Polychlórované bifenyly alebo PCB paria medzi olejovité syntetické organické chemické látky, ktoré sú známe ako chlórované uhľovodíky. PCB sa bežne používali ako izolačné kvapaliny v transformátoroch a kondenzátoroch, v teploprenosných, a hydraulických systémoch a ako atramentový roztok v bezuhlíkovom kopírovacom papieri. Iné podoby používania PCB boli mazadlá, brúsne oleje, zmäkčovadlá vo farbách, lepidlách, tesneniach, ako nehorľavé látky a v plastoch.
Najprv boli považované za úplne neškodné, dnes je ich používanie zakázané. PCB sa bioakumulujú v tukových tkanivách zvierat a ľudí, ktorí sú im vystavený a ako sa predpokladá táto expozícia spôsobuje celý rad zdravotných účinkov. Vysoké dávky sú spojené so závažným kožným ochorením, svrbením a pálením, podráždením očí, pigmentačnými zmenami pokožky a nechtov, poruchami funkcií pečene a imunitného systému, podráždením dýchacieho traktu, bolesťami hlavy, závratmi, depresiami, stratou pamäte, nervozitou, únavou a impotenciou. PCB sú oficiálne vo viacerých štátoch vrátane Slovenska zaradené do skupiny pravdepodobných karcinogénov. Významným zdrojom PCB sú ryby a voľne žijúca zver ulovená v oblasti južne od Strážskeho (Laborec, Zemplínska Šírava). Ryby ulovené v tejto oblasti obsahujú 100 násobne viac PCB ako ryby z Domaše a Ondavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín