nemožné. Množstvo žiadostí o finančnú dotáciu na Úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny zostane vybavených negatívne. Sociálnym úradníkom vyčítajú aj nedodržiavanie lehoty, ktorá je stanovená na ich posúdenie - mnohí čakajú na odpoveď úradníkov aj niekoľko rokov. Niektorým zase prekáža, ako o ich závažnom stave rozhodujú posudkoví lekári. Tí vo väčšine prípadov posudzujú ich postih len na základe lekárskych správ - bez toho, aby žiadateľa o príspevok vôbec videli.
Nepríjemné skúsenosti so žiadaním o príspevok má aj invalidný dôchodca Zoltán Očvay z Palína v Michalovskom okrese, ktorý len na posúdenie žiadosti čakal takmer tri roky. "O príspevok na prepravu som požiadal ešte v apríli 2002. Odpoveď, že naň nemám nárok, mi prišla až koncom januára tohto roku! Pritom stanovená lehota na vybavenie žiadosti je 60 dní. Toto rozhodnutie, podľa ktorého nemám nárok na príspevok, prišlo bez toho, aby ma aspoň videl posudkový lekár. Mám pritom za sebou dve operácie srdca a ďalších osem sprievodných operácií - bez auta, na ktoré som chcel získať príspevok na benzín, sa ani nepohnem," povedal rozhorčený invalidný dôchodca. Kvôli vyšetreniam absolvuje do Michaloviec každý mesiac desiatku ciest. Príspevok chcel využívať aj pre svoju ťažko chorú manželku, ktorá trpí psychickým a reumatologickým ochorením.
Na vydanie rozhodnutí o príspevkoch na kompenzáciu, ktorých podkladom je posudok, je v zákone o sociálnej pomoci stanovená 60 dňová lehota, v zložitých prípadoch ju možno predĺžiť o 30 dní. Niekoľkoročné čakania u niektorých klientov spôsobila podľa stanoviska ministerstva transformácia úradov práce, ktoré potom nestíhali žiadosti vybavovať v stanovenom termíne. "Treba zdôrazniť, že termíny sa nedodržovali najmä z toho dôvodu, že úrady práce dostali zo zaniknutých odborov sociálnych vecí na bývalých okresných úradoch desiatky tisíc nevybavených žiadostí. Niektoré tam ležali 2-3 roky a to celý proces nového prehodnocovania iba brzdilo. Dnes sa úrady vysporiadali zo všetkým žiadosťami, ktoré tak dlho nikto neriešil," argumentoval Peter Húska z tlačového odboru ministerstva práce.
Vlani bolo podľa ministerstva na kompenzačné peňažné príspevky poskytnutých zo štátneho rozpočtu vyše 4 miliardy korún - finančnú injekciu dostalo okolo 150- tisíc postihnutých Slovákov. Proti rozhodnutiu prvostupňových správnych orgánov, ktoré po posúdení žiadosti nepriznali príspevok, sa odvolalo takmer 14 - tisíc občanov - z nich bolo úspešných len pol percenta!
Slovenský zväz telesne postihnutých (SZTP) je presvedčený, že okrem niekoľkoročného čakania na posúdenie žiadosti o príspevok trápi postihnutých Slovákov aj postoj posudkových lekárov. " Často sa nám sťažujú postihnutí ľudia, že posudkoví lekári rozhodujú o nich bez nich. Mnohým prekáža, že lekári vydávajú verdikt len na základe lekárskych správ - bez toho, aby prišli s pacientom do kontaktu. Toto opatrenie je zo strany ministerstva nedostačujúce," uviedla predsedkyňa košického krajského centra SZTP Drahoslava Fridmanská. Ministerstvo však nevidí dôvod na zmenu. "V prípade, že podklady sú zo strany odborných lekárov vypracované precízne a komplexne, t.j. obsahujú funkčnú diagnostiku klienta, nie je potrebné, aby posudkový lekár klienta videl. Nie je však ojedinelé, ak si posudkový lekár predvolá klienta, aby si overil niektoré medicínske či sociálne skutočnosti," uzavrel Húska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín