zastávali vysoké funkcie v niekdajších miestnych organizáciách KSS a vďaka tomu dlhé roky stáli v čele sninských škôl. Títo ľudia boli aj v komisiách, ktoré po roku 1968 robili čistky medzi učiteľmi. Niektorých Sninčanov preto ich ocenenie pamätným listom "pre osobný prínos pri výchove a vzdelávaní mladej generácie," zaskočilo.
Ocenenie si prebral aj bývalý riaditeľ prvej základnej školy v Snine Michal Kikuc. Vo funkcii ho 32 rokov držala komunistická strana bol predsedom sninského mestského výboru. Pamätný list dostal aj Eliáš Legdan a Michal Šteco. Obaja boli dlhšie obdobie riaditeľmi škôl a členmi okresného výboru strany.
Všetci traja tvorili previerkovú komisiu pri Okresnom výbore KSS v Humennom, ktorá mala v rámci normalizácie začiatkom sedemdesiatych rokov za úlohu kádrovať členov KSS z radov učiteľov. Tento orgán rozhodoval, ktorý z učiteľov bude vylúčený z KSS - strata legitimácie znamenala potom často stratu zamestnania. Po negatívnom posudku komisie museli niektorí sninskí učitelia odísť zo školstva a hľadať si prácu mimo odboru, pre iných verdikt znamenal preloženie na vzdialenú dedinskú školu. Systém personálnych previerok, ktorý sa začal uplatňovať od roku 1970, bol základným nástrojom kádrovej politiky komunistickej strany. Tá bola jedným z krokov, ktoré mali odstrániť výdobytky obrodného procesu z jari 1968.
Ocenenie týchto ľudí primátorom pobúrilo bývalých učiteľov, ktorých rozhodnutie komisie pred viac ako tridsiatimi rokmi poškodilo. Jedným z nich je Ján Gábrik zo Sniny. Pohovor preňho znamenal vyhodenie zo školstva. Komisia uviedla, že sa "previnil voči ateistickej výchove", pretože jeho dcéra šla na spoveď do kostola. "Mal som už pripravené miesto na roľníckom družstve v Papíne, potom sa nado mnou zmilovali a dostal som miesto na škole v Pčolinom," spomína dnes. Gábrik potom viac ako dvadsať rokov dochádzal na dediny a nikdy mu pri výplate nepriznali žiadne odmeny.
Primátor Marián Kníž hovorí, že pri výbere ocenených "neuvažovali nad tým, že niekedy boli v tejto komisii". Nespokojnosť niektorých občanov ho prekvapila. "Nečakali sme, že by to mohlo vyvolať problémy," povedal. To, že odovzdal pamätný list učiteľom, ktorí kedysi kádrovali iných učiteľov, nepovažuje za problém, pretože "títo ľudia veľa urobili pre svoje školy".
V rovnaký deň, ako v Snine, prišli učitelia na oslavy aj na magistrát v Humennom. Primátor oceňoval len terajších zamestnancov škôl, okrem iného za uplatňovanie modelu školy s právnou subjektivitou alebo presadzovanie informačných technológií.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín