Mnohí vycestujú za prácou "na blint" alebo naletia pofidérnym ponukám agentúr. Pokiaľ do krajiny odídu s privysokými očakávaniami, ale pritom s nulovou znalosťou angličtiny, bez vedomostí o systéme registrácie a bez finančnej rezervy, neraz sa ocitnú na ulici. Dokazuje to aj najnovšia informácia hovorcu Ministerstva zahraničných vecí SR Juraja Tomagu. Potvrdil, že zastupiteľský úrad SR v Londýne a rezort diplomacie zaregistrovali v posledných týždňoch väčší počet Slovákov, ktorí sa ocitli v núdzi pri hľadaní práce vo Veľkej Británii.
Podľa jeho slov počet žiadateľov začal stúpať už po našom vstupe do EÚ a v súčasnosti podľa hovorcu " ide
o stovky ľudí." Presný zoznam podľa jeho slov nie je k dispozícii, ale je vysoko pravdepodobné, že mnohí pochádzajú z východu republiky, kde je najvyššia nezamestnanosť a najviac sociálne slabých rodín. "Vieme o konkrétnom prípade z Michaloviec muž vycestoval do Británie a keď zostal bez peňazí, oslovil priamo slovenského konzula. Tvrdil, že ho tam "vyhnal" ujo, ale z ďalšieho rozhovoru vyplynulo, že vycestoval bez akejkoľvek istoty, že získa prácu," vysvetlil Tomaga. Podľa stanoviska rezortu je neetické, aby daňoví poplatníci doplácali na nezodpovednosť takýchto ľudí. "Väčšina žiadateľov o pomoc patrí práve do tejto kategórie," podotkol.
Aj do redakcie sme v tomto duchu dostali viacero podnetov príbuzných obetí neserióznych agentúr, ktoré pôsobia aj v Zemplíne. "Môj manžel má trpkú skúsenosť s agentúrou z Popradu, ktorá od neho za sprostredkovanie práce a letenku do Veľkej Británie zinkasovala 12-tisíc korún. Keď tam už bol, poslal mi esemesku, že agentúra im tam nedokázala nájsť prácu a preto sa niektorí vrátili," vysvetlila nám asi 30-ročná pani z Michaloviec, ktorá si neželala byť menovaná. Manžel tam vraj napriek neistote spolu s ďalšími Slovákmi zostal. "Prácu majú len jeden dva dni v týždni. Ani jeden nevie po anglicky, ale nechcú sa vrátiť bez peňazí," dodala. Je si vraj vedomá toho, že im už medializácia prípadu nepomôže. Rozhodla sa pre ňu preto, aby si Zemplínčania dávali pozor. "Je na nich, aby si dobre preverili, komu dávajú svoje neraz požičané peniaze na odchod za zárobkom," podotkla.
V podobnej situácii sa ocitli aj mnohí ďalší, v horšom prípade nemajú peniaze ani na cestu domov, čo dokazujú aj vyjadrenia Juraja Tomagu. "Ľudia, ktorí sa obrátili na konzulát, nemajú finančné prostriedky na návrat, preto žiadajú o pomoc v núdzi najčastejšie ide o občanov, ktorí si prácu nenašli kvôli neserióznym agentúram, jazykovej bariére, nereálnym očakávaniam a celkovej nepripravenosti a chcú sa tak urýchlene vrátiť na Slovensko," povedal. Upozornil však aj na to, že prípadné poskytnutie pôžičky rezort diplomacie nepovažuje za vhodné riešenie vo väčšine prípadov je totiž vzhľadom na pomery žiadateľov minimálna záruka návratnosti pôžičky. "Tento inštitút môže byť len mimoriadnym a výnimočným spôsobom pomoci občanom v núdzi a nie každodennou záležitosťou," konštatoval na záver.
Na čo by ste nemali zabudnúť pred cestou do Británie
Ak sa záujemcovia o prácu vyberú do zahraničia, mali by mať pri sebe finančné prostriedky na nevyhnutné úvodné výdavky ako ubytovanie, strava, doprava, cesta späť do SR, pokrytie nákladov na pracovnú registráciu na Home Office - britskom ministerstve vnútra. "Vo vlastnom záujme by si každý mal preveriť sprostredkovateľskú agentúru, informovať sa o práci a dôkladne si preštudovať pracovnú zmluvu. Ministerstvo odporúča občanom vziať si do Británie cestovný pas i občiansky preukaz súčasne - k registrácii na Home Office sa totiž posiela aj preukaz totožnosti, takže občan by sa ocitol na niekoľko týždňov bez akéhokoľvek dokladu," odporúča hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga.
Na záver pripomenul aj zmenený sociálny systém vo Veľkej Británii. "Niektorí Slováci cestujú do krajiny práve s úmyslom získať dávky sociálneho zabezpečenia. Mali by však vedieť, že v Británii je nárok na akékoľvek sociálne dávky až po jednom roku nepretržitej práce, takže po príchode nemajú právo na žiadne sociálne dávky," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín