riešiť štátna polícia. Tá tvrdí, že zriadenie mestskej polície by jej uvoľnilo ruky pri vyšetrovaní závažnejšej trestnej činnosti. Primátori sa bránia, že im na vytvorenie vlastných poriadkových útvarov chýbajú peniaze.
Ak obec nie je schopná zabezpečiť verejný poriadok vlastnými silami, podľa zákona môže o pomoc požiadať útvar policajného zboru. Tak je tomu v sedemtisícových Medzilaborciach, kde na obvodnom oddelení slúži 15 policajtov. Jeho riaditeľ mjr. Pavol Džupina upozorňuje, že počet priestupkov v meste stúpa. V minulom roku zaznamenali 524 takýchto deliktov, čo bolo o 142 viac ako rok predtým. „V roku 2004 bol v našom obvode nárast nielen priestupkov, ale aj trestných činov najvyšší za posledných 20 rokov," hovorí.
Podľa Džupinu sa musia denne zaoberať problémami, od ktorých je v iných mestách štátna polícia odbremenená. „Ide najmä o nesprávne parkovanie, výtržníctvo, porušovanie verejného poriadku, či drobné krádeže," upresňuje. Do medzilaborského policajného obvodu patrí pritom ešte 22 obcí a oddelenie zabezpečuje aj pult centralizovanej ochrany. Džupina by vytvorenie mestskej polície privítal aj kvôli zvýšenému turistickému ruchu v okrese, ktorý spôsobilo otvorenie hraničného priechodu Palota - Radoszice. „Prítomnosť mestských policajtov by bola pre turistov prínosom," myslí si.
Primátor Medzilaboriec Mirko Kaliňák hovorí, že mestskú políciu si nemôžu dovoliť. O jej zriadení uvažovali ešte začiatkom deväťdesiatych rokov. „Vtedy vysvitlo, že náklady na výzbroj, vybavenie a platy by boli pre nás privysoké," povedal. Kaliňák si nemyslí, že by mestská polícia dokázala efektívnejšie riešiť priestupky ako štátna. Prihovára sa preto za „užšiu spoluprácu samosprávy so štátnou políciou".
Pred štyrmi rokmi sa o zriadení polície hovorilo aj v osemtisícových Sečovciach. Finančná analýza ukázala, že náklady by boli pre mestský rozpočet neprijateľné. Primátorka Monika Bérešová nepovažuje mestskú políciu za nevyhnutnú kvôli jej slabým kompetenciám. Jej pôsobnosť totiž končí tam, kde nejde o priestupok, ale o trestný čin. V Sečovciach sa v minulom roku stalo 344 priestupkov, tento rok zatiaľ 44. Štátni policajti v meste tvrdia, že ich zvládajú riešiť aj kvôli tomu, že sa ich počet na obvodnom oddelení nedávno zvýšil o ďalších štyroch.
Mestá, ktoré nemajú svoju políciu, prichádzajú o možnosť ukladať blokové pokuty. Tie tvoria časť príjmov iných miest. Kaliňák aj Bérešová pokladajú ich výšku za zanedbateľnú oproti nákladom na fungovanie mestskej polície. Ako primátori nepociťujú, že by chýbajúce poriadkové útvary nejako ovplyvňovali bezpečnostnú situáciu v meste. Argumentujú najmä oblasťou dopravy, kde je práca mestskej polície najviditeľnejšia. V Sečovciach ani Medzilaborciach totiž nie je parkovanie spoplatnené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín