je už v platnosti od roku 2001, magistráty stále neposkytujú médiám požadované informácie načas. Je bežnou praxou, že informácie podávajú niekoľko dní po lehote, veľmi často im to trvá dokonca dlhšie ako hovorcom ministerstiev, hoci ich, na rozdiel od malých regiónov, bombardujú denne desiatky médií. Napriek tomu na otázky ohľadom závažných tém reagujú promptne, väčšinou v priebehu dňa. V Zemplíne to všade neplatí. Novinári musia čakať aj na banálne odpovede celé týždne.
Svedčí o tom posledný prípad z michalovského magistrátu, kde na odpoveď k téme vymáhania nedoplatkov dani z nehnuteľností nedostal náš denník odpoveď ani po dvoch týždňoch. Obyvatelia mesta tak prichádzajú o aktuálne informácie, michalovský magistrát je napriek tomu presvedčený, že s médiami komunikuje dostatočne, v prípade omeškania podľa jeho stanoviska nejde o úmyselné blokovanie. "Teraz je úrad personálne slabšie obsadený. Okrem postu prednostky ešte suplujem vedúcu finančného odboru, takže kvôli množstvu práce sme vám nemohli poskytnúť informácie včas," reagovala na našu priamu otázku, či sa michalovský magistrát bojí médií, prednostka Mestského úradu v Michalovciach Valéria Simčová.
S podobnou praxou sme sa však v posledných mesiacoch stretli viackrát. Podľa nemenovaného zdroja je pes zakopaný inde ako v návale práce podľa našich informácií práve prednostka vydala ústne nariadenie, že všetko, čo ide do médií, musí prejsť vedením mesta - aj napriek tomu, že sa k väčšine tém môžu vyjadriť vedúci odborov. Prednostka to odmieta. "Takéto nariadenie som nevydala. Ako prednostka mám prehľad o veciach, ktoré sa dejú v mestskom úrade a preto poskytujem médiám stanovisko aj ja. Vedúci jednotlivých odborov sa môžu k otázkam vyjadrovať bez problémov. Oni majú v mnohých rezortných veciach lepší prehľad," uviedla.
Na michalovskom magistráte sú pri komunikácii s médiami oproti ostatným mestám pekne pozadu. Kým na mestských úradoch v Humennom a Snine dostávajú zástupcovia médií materiály, ktoré sú predkladané poslancom na zastupiteľstvo, v metropole Zemplína na ne novinári nemajú nárok. V Trebišove je aspoň tradičné poskytovať informácie kedykoľvek telefonicky spolupráca s vedúcimi jednotlivých odborov je veľmi dobrá. V Michalovciach je to inak, spolupráca viazne, materiály na MsZ neboli poskytnuté.. "Nie sú určené pre médiá, ale pre poslancov. Novinári sa všetko potrebné môžu dozvedieť na mestskom zastupiteľstve alebo z rokovaní mestskej rady," dodala prednostka.
Mesto pravdepodobne používa na médiá dvojaký meter. (Ne)nárok na materiály totiž neplatí o miestnej lokálnej televízii, ktorá ich dostáva bežne. Podľa mimovládnej organizácie Transparency International (TIS) mestá a obce sú Michalovce dôkazom toho, že samosprávy si na rozdiel od ministerstiev ešte "nezvykli" poskytovať informácie a už vôbec nie včas. "Na začiatku implementácie zákona o prístupe k informáciám to boli práve miestne samosprávy, kde sa ukázala neochota. Ani dnes nie je stav ani zďaleka ideálny, ale niektorí sa polepšili," uviedla prezidentka TIS Emília Sičáková Beblavá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín