taký je výsledok viac ako dvoch rokov trvajúcich sporov o transformáciu Nemocnice s poliklinikou v Snine.
Poslanci sa kvôli založeniu nemocničnej obchodnej spoločnosti zišli niekoľkokrát, zakaždým radšej nehlasovali, keď bolo jasné, že sa nenájde dosť hlasov. Všetky dohody stroskotali na otázke obsadenia postov dvoch konateľov spoločnosti. Vo štvrtok sa konečne dohodli na tom, že funkcie konateľov sa rozdelia medzi dva tábory, ktoré od roku 2003 presadzovali odlišné podoby transformácie nemocnice. Konateľom bude Jozef Tekáč, ktorý je terajším riaditeľom nemocnice a na strane primátora presadzoval vytvoreniu neziskovej organizácie. Ďalší schválený konateľ - Vincent Lukáč patrí medzi troch lekárov, ktorí sa niekoľkokrát pokúsili pretlačiť cez zastupiteľstvo privatizáciu nemocnice. Primátor Marián Kníž zakaždým uznesenie o prenájme majetku súkromnej spoločnosti odmietol podpísať.
Kníž nepovažuje za dobré riešenie ani vytvorenie mestskej obchodnej spoločnosti, ktorá sa ukázala byť v zastupiteľstve priechodnejšia ako privatizácia nemocnice. Vypísal preto verejnú súťaž na prenájom nemocnice, pretože dúfal, že sa nájde subjekt, ktorý by prebral jej dlhy aj zamestnancov. Do tendra sa nikto neprihlásil a primátor nepodpísal ani uznesenie o schválení zakladateľskej listiny obchodnej spoločnosti so stopercentným majetkovým podielom mesta. "Nemohol som dopustiť, aby mesto zdedilo bremeno dlhu v takej výške," zdôvodnil.
Mestské zastupiteľstvo však ešte v ten istý deň prehlasovalo jeho veto. Nemocnica ako príspevková organizácia mesta teraz pravdepodobne zanikne a jej dlhy vo výške 28 miliónov korún prejdú na samospráva. Snina tak len o vlások unikne ozdravnému režimu - ten by bola povinná vyhlásiť ak by jej záväzky presiahli 31 miliónov korún.
Mestu kvôli týmto dlhom budú hroziť exekúcie, primátor hovorí, že má plán, ako tomu zabrániť. "Navrhnem odpredaj troch budov nemocnice súkromných lekárom, ktorí v nich už teraz majú svoje ambulancie. Z týchto prostriedkov potom uspokojíme veriteľov," povedal. Riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč povedal, že zmena organizačnej formy neprinesie žiadne zásadné zmeny vo fungovaní nemocnice. Vylučuje ďalšie úsporné opatrenia, nemocnica má totiž vyrovnané hospodárenie. "Personálne sme na dne, zaviedli sme aj diferencovaný systém odmeňovania, ktorý sa odvíja od hospodárskych výsledkov každej divízie nemocnice," vysvetlil. Podľa neho sa teraz treba sústrediť na splnenie podmienok, ktoré sú potrebné na udelenie povolenia pre nový zdravotnícky subjekt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín