závodu. Od utorka odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť, včera informovali ľudí o negatívnom výsledku ďalšieho kola kolektívneho vyjednávania, ktoré sa konalo vo štvrtok.
Vyjednávanie, ktorého cieľom je zvýšenie miezd, prebieha už od začiatku januára, ale zatiaľ neprinieslo žiadané ovocie. Zamestnávateľ - SONaP, s.r.o., totiž na tento rok navrhol na tento rok nulové navýšenie miezd, čo je pre odborárov neakceptovateľné. "Už pár rokov sú tunajšie mzdy jedny z najnižších v regióne. Zamestnanci tu zarábajú priemerne 9-tisíc korún hrubého mesačne - ale len pri 120- percentnom plnení noriem. Ak splnia 100 percent normy, zarobia asi 7-tisíc korún, čo je takmer minimálna mzda," argumentuje odborársky šéf OZ KOVO Jozef Balica. Aj na včerajšom stretnutí odborári upozornili zamestnancov, že pokiaľ nebudú bojovať za ich zvýšenie, reálne im poklesnú, keďže avizovaná miera inflácie na tento rok bude okolo 4 percent. "Zamestnávateľ nie je povinný dať nič, čo nemusí," oslovil asi stovku "sonapákov" aj šéf miestnej organizácie Jozef Telčák. Na otázku, prečo na stretnutie neprišli všetci zamestnanci, reagoval: "Ide len o jednu zmenu, zvyšné dve absolvujú takéto stretnutie v pondelok a utorok."
Odborári ľuďom vysvetlili riziko trendu vývoja miezd, ktoré viac - menej stagnujú alebo v reálnom meradle klesajú. "Za posledné tri roky to bolo asi o 10 percent, keď si uvedomíme infláciu. Ak to necháme tak, po vstupe Slovenska do menovej únie a nástupe Eura, sa SONaP ocitne na absolútnom chvoste z hľadiska výšky zárobkov. Kým ľudia v tejto profesii vo vyspelej Európe zarábajú asi 3-tisíc Euro, v SONaP-e je to asi 150-200," skonštatoval Jozef Balica.
Odborári počas kolektívneho vyjednávania navrhli 5-percentné navýšenie, s čím zamestnávateľ nesúhlasil. Napätie vo firme začalo rásť ešte pred Veľkou Nocou, odborári zvážili pozíciu zamestnávateľa, ktorý je závislý od najväčšieho obchodného partnera SONaP-u - firmy YAZAKI, pre ktorú v SONaP-e vyrábajú subdodávateľsky káblové zväzky. Konateľ firmy Ján Kmeť už viackrát argumentoval práve tým, že partner pri rokovaniach zatiaľ nepristúpil na korekcie ceny práce. Výkonný riaditeľ michalovského závodu Jozef Olejár, ktorý na včerajšie stretnutie prišiel tiež, na to upozornil opäť. "Kalkulácie za prvý štvrťrok nevyzerajú dobre, snažíme sa s YAZAKI korigovať cenu práce, ale zatiaľ sme sa nedohodli. Pokiaľ sa cena nezmení, nemáme z čoho zvýšiť mzdy, ale budeme rokovať ďalej," oslovil zamestnancov.
Jeho slová potvrdil aj odborový predák Jozef Telčák - za prvý kvartál vraj SONaP nakumuloval zisk okolo 400-tisíc korún, ale na čerpanie dovoleniek, ktoré sa neodvratne blížia, potrebuje vytvoriť mzdovú rezervu takmer desaťnásobok tejto sumy. Telčák považuje za neférové, že v YAZAKI tento rok odbory vyjednali navýšenie miezd asi 4,3 percenta a zamestnávateľ to akceptuje. "My sme však len subdodávateľom, naším sociálnym partnerom je SONaP," dodal. Podľa Jozefa Balicu vyjednávanie pokračuje, ďalšie kolo prebehne na budúci týždeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín