vedenia, prezývanými aj stĺpmi smrti. Zapojili sa tak do akcie, ktorá prebehne cez víkend na celom území Slovenska. Veľká ochranárska akcia je súčasťou projektu EÚ - LIFE Nature 2003, ktorý organizuje Štátna ochrana prírody SR.
Podľa ochranárov je kontrola elektrických vedení nevyhnutná, pretože ročne len na území Slovenska "zabijú" 10- až 15-tisíc vtákov, prevažne dravcov a sov. "Sledovaním mortality pod stĺpmi smrti tomu vieme aspoň v určitej miere zabrániť. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny môže orgán ochrany prírody rozhodnúť, aby ich správca vykonal technické opatrenia zabraňujúce usmrcovaniu vtákov. Ak sa nájde usmrtený, alebo zranený jedinec pod stĺpom a sú k dispozícii aj potrebné údaje o náleze a fotodokumentácia, správca eklektického vedenia je povinný túto líniu ošetriť," povedala ochranárka CHKO Vihorlat Zuzana Argalášová.
K najväčšiemu úhynu na stĺpoch smrti dochádza na miestach s najväčšou koncentráciou dravcov. Sú hrozbou najmä v nezalesnenej, poľnohospodárskej krajine, kde sú často jediným možným odpočinkovým miestom a výhľadom pre lov. Ďalšími miestami s vysokou pravdepodobnosťou nálezu sú smetiská komunálneho odpadu, elektrické línie pri havraních kolóniách, v blízkosti vodných plôch a vodných tokov. V Zemplíne kvôli stĺpom smrti hynú najmä sokoly, myšiaky, holuby a straky. "Ročne zaznamenáme aj jeden - dva prípady úhynu orla kráľovského," dodala ochranárka.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín