Elektrárne Vojany. Z rúk riaditeľa nadácie J. Kramaru ho na pôde účelového zariadenia Energosun vo Veľkých Kapušanoch pred pár dňami slávnostne prebral riaditeľ závodu E. Fedorco.
EVO Vojany dostali certifikát na základe auditu z októbra 2005 - jeho cieľom bolo zistiť zhodu nášho EMS s normou STN EN ISO14001:1996. Vojanská elektráreň, ktorá je najväčšou tepelnou na Slovensku, ho získala ako piaty závod Slovenských elektrární ,a.s.
EMS je systém riadenia ochrany životného prostredia, ktorý tvorí súčasť celkového systému riadenia podniku. "Realizáciou EMS požiadaviek spomínanej technickej normy ISO 14001:1996 zabezpečujeme systémovosť manažovania spoločnosti s cieľom podporiť ochranu životného prostredia a prevenciu jeho znečisťovania. Nejde však len o dosiahnutie environmentálneho štandardu, ale aj o jeho udržanie čiže vytvorenie istého trendu, čo mal posúdiť audit Det Norske Veritas (DNV)," vysvetlil riaditeľ odboru životného prostredia SE, a.s. Branislav Mihály.
Nórska nadácia v Európe pôsobí už 140 rokov a je zameraná na podporu ochrany životného prostredia, špecializuje sa na audity pre energetické spoločnosti certifikáty udeľovala v USA, Škandinávii, Taliansku či Francúzsku a pred pár dňami sa podpísala pod audit v českom ČEZ-e...Na Slovensku urobila asi 250 auditov, sedemdesiat práve v environmentálnej oblasti. Ako sa vyjadril riaditeľ nadácie Juraj Kramara, SE urobili v oblasti ochrany životného prostredia v posledných rokoch poriadny kus práce a v súčasnosti je ich úroveň plne porovnateľná so spoločnosťami vo vyspelej Európe. "EVO Vojany spomínaný certifikát nedostali zadarmo, v posledných ôsmich rokoch investovali do ekologizácie a rapídne sa im podarilo znížiť objem emisií, vypúšťaných do ovzdušia v súčasnosti ich produkujú asi 4 percentá z objemu v roku 1991. Jednoducho povedané ak ste sa kedysi po závode alebo jeho okolí prešli s bielou košeľou, vyšli ste s čiernou. Dnes už vyjdete s bielou, ako ste prišli," vysvetlil s úsmevom Juraj Kramara.
Zníženie emisií síry sa podľa neho dokonca znížilo až natoľko, že farmári v okolí elektrárne začínajú mať údajne problémy s hnitím úrody, lebo pôda neobsahuje dostatok síry. Ako upozornil, získaný certifikát nie je status quo, Det Norske ho udeľuje len na tri roky s tým, že každý rok si overí jeho opodstatnenosť: "V jeseni 2005 naši auditori prídu opäť, rovnako v roku 2006 a v roku 2007 prebehne rovnako rozsiahly audit ako v roku 2004 nadácia totiž pri udeľovaní certifikátu vkladá do hry svoj kredit.".
Podľa Branislava Mihályho SE, a.s. od roku 1991 dodnes investovali do environmentálnej oblasti asi 22 miliárd. "Až 90 percent tejto sumy putovalo do Elektrární Vojany a Nováky do Voján asi 12 miliárd. V EVO bol v rokoch 1997-2001 zrealizovaný rozsiahly program obnovy a rekonštrukcie konkrétne v EVO I sa urobilo odsírenie a denitrifikácia blokov č.1 a 2 a obnova blokov č.5 a 6 na nové fluidné spaľovanie. V EVO II, ktoré funguje na základe spaľovania zemného plynu, sme v rokoch 1997-2000 vymenili horáky za nízkoemisné na blokoch č.21 a 24," vysvetlil. Výsledkom investícií bolo celkové zníženie produkcie oxidov dusíka o viac ako 35 percent, oxidov síry asi o 60 percent a tuhých úletov asi o 30 percent.
O ďalšom osude EVO Vojany a teda aj o ďalších možných investíciách už bude rozhodovať nový vlastník taliansky ENEL, ktorý má svoju stratégiu ďalšieho rozvoja a investičných zámerov v SE, a.s. pripraviť do polovice júna 2005. V závode sú ešte potrebné investície do blokov č. 3 a 4 v EVO II, ktoré po roku 2006 už nebudú vyhovovať normám buď dôjde k výmene kotlov za fluidné ( investícia asi pol miliardy) alebo definitívne skončia a budú sa musieť zakonzervovať, čím Slovensko príde o zálohu 220 MW. Ďalšou nutnou investíciou je ekologizácia blokov č.25 a 26, pôvodne plánovaná na roky 2007-2008. Podľa B. Mihályho ENEL zvažuje, či investuje do dostavby atómovej elektrárne Mochovce, čo je asi 50 miliárd korún alebo do EVO Vojany, čo je asi sedem."V neprospech EVO je zvyšovanie ceny plynu, ak by však ENEL dokázal vyjednať zníženie, investície sú perspektívne. Na rozdiel od Mochoviec, ktoré dokážu fungovať len v jednom stabilnom režime, EVO sa môže prispôsobovať aktuálnej potrebe. EVO II pracuje ako regulačná elektráreň jej bloky sú zaradené do prevádzky v prípade výpadkov v sieti, hovoríme tomu podporné služby. Slúžia na zabezpečenie jej stability v zálohe musí byť asi 300-400 MW," vysvetlil na záver B. Mihály.
Význam SE EVO
Závod Elektrárne Vojany pozostáva z dvoch energetických výrobní : Elektrárne Vojany I (6 x 110 MW) a Elektrárne Vojany II (6 x 110 MW). Celkovým inštalovaným výkonom 1320 MW predstavuje najväčšiu tepelnú elektráreň na Slovensku. Výhodná poloha v blízkosti ukrajinských hraníc, maximálne skrátenie prísunovej širokorozchodnej trasy pre dovoz uhlia a možnosť odberu chladiacej vody z Laborca boli najdôležitejšími hľadiskami pri výbere tejto lokality.
EVO pracujú v elektrizačnej sústave v základnom, pološpičkovom
a špičkovom režime (EVO II). Ich dôležitým prínosom je široký rozsah regulačného výkonu predovšetkým u blokov výrobne EVO II a obnovených blokov č.5 a 6 EVO I.
EVO I spaľuje čierne uhlie, EVO II zemný plyn a ťažký vykurovací olej. V roku 2003 vyrobili EVO 2 751 GWh elektriny, čo predstavovalo 8,8 percenta z elektriny, vyrobenej na Slovensku. Svojím inštalovaným výkonom 1320 MW predstavujú 15,94 % potenciálu elektrizačnej sústavy Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín