štvrtkovej prezentácie Agentúry pre podporu regionálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja, ktorá sa na stretnutí starostov snažila apelovať na rýchle predkladanie projektov do druhého kola v rámci opatrenia Renovácia a rozvoj obcí. Druhá výzva, vďaka ktorej môžu obce získať peniaze na realizáciu projektov, začína koncom apríla a uzatvára sa 30. júna tohto roku.
Ak obce v stanovenom termíne predložia vypracované projekty, po schválení môžu získať peniaze na rekonštrukciu miestnych komunikácií, výstavbu chodníkov, úpravu priľahlých priestorov okolo riek a potokov v intraviláne obce a prostriedky na ďalšie stavebné úpravy. Tieto aktivity však brzdí to, že mnohým obciam v Zemplíne stále chýba plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHaSR), ktorý je jednou z podmienok na čerpanie peňazí z fondov EÚ. V rámci Michalovského a Sobraneckého okresu nemá tento dôležitý dokument ešte 64 obcí!
V Košickom kraji predložili obce v prvej výzve celkovo 114 projektov, len 20 bolo zo spomínaných okresov. Realizáciu projektov z peňazí EÚ však nebrzdí len pomalosť starostov. Mnohí, ktorí poctivo a načas predložili projekty v prvej výzve, ešte stále nemajú odpovede, ako dopadli, čo podľa nich môže ohroziť ďalší vývoj. „Ak by sme sa včas dozvedeli, že sme neuspeli v prvom kole, mohli by sme odstrániť chyby, prepracovať projekt a uchádzať sa o grant v druhom. Žiaľ, posudzovanie projektov sa nejako preťahuje," poznamenal jeden zo starostov.
Podľa regionálneho odboru KSK proces posudzovania a vyhodnocovania projektov oddialili rokovania medzi slovenskou stranou, Bruselom a následne určenie pravidiel „hry". „Ministerstvo výstavby chcelo tento proces ujednotiť a vstúpili do toho aj rokovania s Bruselom. Dohodlo sa, že pri každom posudzovaní projektov a otváraní obálok bude vyškolený pracovník ministerstva. Vybratí pracovníci museli prejsť určitou tréningovou fázou, tým sa posunulo aj posudzovanie projektov," uviedol vedúci odboru regionálneho rozvoja KSK Peter Ťapák. Ak by projekty, predložené v prvom kole, neuspeli, starostovia by ich podľa neho aj tak nestihli predložiť do druhého. „Ak budú chyby len formálneho charakteru, nemusia ich úplne prepracovať, požiadame len o ich doplnenie. Ak pôjde o úplné prepracovanie, to by do druhého kola aj tak nestihli," dodal.
Podľa Ťapáka programovacie obdobie 2004 a 2006 je „testovacím kolom", v ktorom sa starostovia aj zainteresované inštitúcie ešte pasujú s počiatočnými problémami. To by sa malo zmeniť. „V druhom programovacom období na roky 2007 - 2013 očakávame, že bude viac predložených projektov a úspešnejších kandidátov. Bude sa rozdeľovať aj z väčšieho balíka ako doteraz." uzavrel Ťapák. V prvom programovacom období v rámci Renovácia a rozvoj obcí vyčlenila EÚ 5 miliónov eur.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín