stavebného v Michalovciach. Prevádzkovať ho bude občianske združenie Nová cesta v spolupráci s Informačným a poradenským centrom Rómov (IPCR). V teritóriu Michalovského a Sobranského okresu fungujú už takmer tri roky a majú za sebou niekoľko úspešných projektov, orientovaných na riešenie rómskej problematiky. Štart projektu VPCR umožnila dotácia od tradične silného partnera oboch mimovládok - Nadácie otvorenej spoločnosti a príspevok z Úradu splnomocnenkyne vlády pre rómsku komunitu Kláry Orgovánovej, ktorá na slávnostný akt prišla aj osobne.
Otvorenie nového centra si nenechali ujsť ani zástupcovia michalovskej samosprávy, tunajšieho úradu práce, starostovia obcí, kde žijú početné rómske komunity ako aj zástupcovia rómskych mimovládnych organizácií z regiónu Zemplína. Podľa slov štatutárky združenia Nová cesta Dagmar Horváthovej na vybudovanie centra prispel Úrad splnomocnenkyne sumou 150-tisíc korún a Nadácia otvorenej spoločnosti čiastkou 90-tisíc korún. „Z týchto peňazí sme prenajali a upravili tri miestnosti v areáli učilišťa. Okrem rokovacej a prednáškovej miestnosti je tu aj počítačová učebňa. Počítače do nej nám podarovala nadácia Inforoma a michalovský úrad práce, ktorý je naším partnerom pri viacerých projektoch zamestnávania Rómov. Pokiaľ ide o úpravy priestorov, všetky ich robili naši ľudia cez projekt aktivácií," povedala pre KORZÁR. Podľa jej slov bude centrum slúžiť na vzdelávacie a kultúrne aktivity všetkým vekovým kategóriám, ale nielen Rómov.
„Centrum má slúžiť všetkým marginalizovaným skupinám obyvateľstva, ktoré nie sú len v rómskej komunite. V prvej etape, čo je už od mája, tu chceme spustiť sériu kurzov počítačovej techniky. Neskôr prídu na rad aj rôzne iné vzdelávacie a rekvalifikačné kurzy, ktoré budeme realizovať buď sami alebo v spolupráci s úradom práce," vysvetlila D. Horváthová.
Ako dodal Ladislav Horváth z IPCR, obe úzko prepojené mimovládky majú na čom stavať. Ide de facto len o pokračovanie v presadzovaní filozofie, ktorú razia už tretí rok. „Je založená na princípe rozširovania spolupráce s komunitami, budovania partnerstiev v samospráve a zvyšovaní povedomia a právneho vedomia Rómov. Vďaka projektom sme v regióne zriadili komunitné rady, ktoré spolupracujú s obecnými samosprávami, ako aj komunitné centrá - zatiaľ v Sečovciach, Veľkých Kapušanoch a Drahňove, v krátkom čase rovnaké vznikne aj vo Vŕbnici. Stáli sme aj pri zrode viacerých rómskych mimovládok v regióne, ktoré sú už teraz samostatné a robia vlastné projekty," vysvetlil.
Ako dodala D. Horváthová, na rozdiel od niektorých MVO, tieto mimovládky pracujú priamo v teréne, denne sa stretávajú s ľuďmi, ktorí potrebujú pomoc. „Má to výhodu. Vieme pripraviť projekty cielenejšie, vieme, na čo sa musíme zamerať, kde sú slabiny. A teší nás, že aj ich postoj sa mení - už nie sú takí pasívni ako kedysi, dnes sa už mnohí naučili orientovať v spleti úradov a vedia, na koho sa majú obrátiť," povedala.
Za tri roky IPCR a Nová cesta vypracovali stovky projektov a v mnohých Rómoch objavili skrytý potenciál. V centre, ktoré otvorili, preto plánujú spustiť aj projekt prípravy adeptov na výkon správy vecí verejných. „Je určený práve pre Rómov, ktorých sme za tie roky vytypovali ako vhodných kandidátov do obecných zastupiteľstiev. Ako je známe, v celom regióne je asi 7 poslancov Rómov, čo je žalostne málo. Schopných ľudí, ktorých je dnes asi 20, preto chceme vyškoliť a pred budúcoročnými voľbami do samospráv trochu zamiešať karty v komunálnej politike. Je len na Rómoch, či si vyberú sľuby politikov, ktorí ich nikdy nesplnili, alebo človeka zo svojich radov," dodala na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín