vnútra Martina Pada v Michalovciach. Aj keď je reforma v záverečnej fáze, obce dodnes zápasia s mnohými problémami. Náklady na výkon samosprávy predstavujú v niektorých malých obciach až 90 percent ich celkového rozpočtu. Ak chcú ušetriť finančné prostriedky na rozvojové programy, mali by sa pri výkonoch verejných funkcií spájať. Je pravdepodobné, že ak sa neprelomí neochota starostov susedných obcí spoločne zabezpečovať výkon niektorých kompetencií, nakoniec im to prikáže štát.
Jedným z hlavných cieľov reformy verejnej správy bolo aj zoštíhlenie počtu úradníkov. Podľa Pada je dnes síce počet paradoxne väčší, ale tento údaj je klamlivý. „Ak dáme dokopy čísla zamestnancov v štátnej správe, zistíme, že teraz ich je viac, ale to hovoria iba čísla. V rámci úradov štátnej a miestnej štátnej správy, ktoré predtým patrili pod ministerstvo vnútra, bolo pred reformou zamestnaných 12 229 ľudí, z toho odišlo približne 2300 preč. To znamená, že stav klesol. K tomu však pribudlo viac ako 5-tisíc pracovníkov úradu práce, ktorý prešli z verejnej správy do štátnej. Preto dnes máme 15-tisíc štátnych zamestnancov," vysvetlil štátny tajomník rezortu vnútra.
Podľa neho zníženie počtu štátnych zamestnancov nebolo jediným cieľom tejto reformy. „Cieľom bolo racionalizovať a presunúť kompetencie na samosprávne orgány, aby boli bližšie k ľuďom. A to sa z veľkej časti podarilo," dodal.
Decentralizácia a väčší počet kompetencií však spôsobili menším obciam vyššie náklady na výkon verejných funkcií. Jedným z riešení, aby obce ušetrili, je kumulovanie funkcií. Podľa poslanca Milana Horta, ktorý spolu s Padom diskutoval so starostami, sú v tomto prípade len dve možnosti: „Buď sa začne proces municipalizácie, t. j. tvrdo a zhora dirigované spájanie obcí, čo nikto z nás nechce a nemáme s tým dobrú skúsenosť, alebo si všetci uvedomia, že rozvoj bude možný za predpokladu, že budú schopní sa dohodnúť. Výkon nie je potrebný v každej obci. Ak sa dohodnú, bude mať samospráva ďaleko viac peňazí aj na rozvoj."
Ministerstvo financií dnes síce poskytuje podporu na rozvoj obcí z peňazí, získaných z výťažkov lotérií a prostredníctvom dotácií na výkon samosprávnych funkcií, ale podľa Pada to nestačí. „Myslím si, že je to krok, ktorý nepomáha systematicky rozvoju obcí. Tieto zdroje len nahrádzajú výpadky finančných prostriedkov, ktoré idú častokrát na iné účely. Preto je spájanie jediný smer, aby obce zabezpečili rozvoj aj z vlastných zdrojov," uzavrel Pado.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín