zákona o obecnom zriadení, aby ušetrili a zároveň skvalitnili kontrolu. Podaktoré obce sa však obávajú toho, že by na ich hospodárenie dozeral človek, ktorý by nebol z ich dediny.
Od januára má spoločnú kontrolórku 19 obcí v okrese Snina. „V niektorých obciach ma nezvolili," hovorí kontrolórka Nadežda Sirková. V okrese Humenné zase vykonávajú kontrolu v 30 obciach dvaja kontrolóri, viac ako dvadsať obcí sa k nim nepridalo.
„Mrzí ma, že sa našli obce, ktoré najprv uvažovali o spoločnom kontrolórovi, ale neskôr cúvli. Starostovia mohli špekulovať aj nad tým, že kontrolór bude cudzí," hovorí starosta Budkoviec Marián Uhrina. Budkovce spoločne s ďalšími siedmimi dedinami v okrese Michalovce vypísali výberové konanie na funkciu hlavného kontrolóra. Kandidáta, ktorý vzišiel z konkurzu, však zastupiteľstvá v dvoch obciach nezvolili.
Tieto dediny si teraz budú zamestnávať vlastných kontrolórov na čiastočný úväzok, spravidla dôchodcov alebo ľudí ešte s iným zamestnaním. Uhrina si myslí, že obec, ktorá má kontrolóra len na čiastočný úväzok, si škodí, pretože jeho práca je na nižšej odbornej úrovni. „Keď sa človek venuje len jednej práci, má potom väčšiu prax a skúsenosti," tvrdí.
Rovnako zmýšľa aj starosta Modrej nad Cirochou v okrese Humenné Štefan Miko. „Spoločný kontrolór vykonáva túto činnosť ako riadne zamestnanie a poberá normálny plat. Zúčastňuje sa rôznych školení a má tak dostatok informácií o tejto problematike," vymenúva.
Oponuje im Jozef Čurila, starosta obce Jasenov, ktorá má vlastného kontrolóra. „Svoju prácu urobí zodpovednejšie ako cudzí kontrolór. Je predsa bližšie k občanovi," myslí si. Podľa starostu Brekova Jána Ambra je kontrolór pre jednu obec „vždy starostovi poruke".
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín