vzťahov a väčšinovým vlastníkom akcií Vagónky sa stal Sitno holding, a.s. exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka. Nové predstavenstvo vtedy deklarovalo vízie ďalšieho rozvoja firmy, dnes odbory poukazujú na nedostatok komunikácie, vyvolávajúci sociálne napätie a šéf predstavenstva akciovky otvorene hovorí o problémoch s odberateľmi.
"Akceptujeme snahu nového majiteľa naštartovať rozvoj dlho stagnujúcej Vagónky, pravdou však je, že kolektívne vyjednávanie viazne. Navyše, základná organizácia odborového zväzu nás informovala o tom, že ľudia čerpajú dovolenky a v poslednej výplate nedostali pohyblivú zložku mzdy. Pre nás je to signál, že niečo nie je v poriadku," uviedol odborový predák OZ KOVO Jozef Balica. Kolektívne vyjednávanie odbory verzus zamestnávateľ sa podľa neho ocitlo v slepej uličke - šéf predstavenstva Vagónky, a.s. Milan Slašťan je totiž neustále pracovne zaneprázdnený a preto sa väčšie rokovania s odbormi zatiaľ nekonali. "Základná, informácia bola v čase zmeny vlastníckych vzťahov a potom začala komunikácia viaznuť. V tomto kontexte sme už požiadali Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o pridelenie sprostredkovateľa, ktorý sa bude zúčastňovať ďalších stretnutí odborov so zamestnávateľom," vysvetlil Balica. Podľa neho: "nejasná situácia vo firme spôsobuje zneistenie zamestnancov a vznik sociálneho napätia." Ocenil však prístup šéfa predstavenstva Milana Slašťana, ktorý ho včera kontaktoval a chcel si dohodnúť stretnutie s odborármi.
Nám sa podarilo skontaktovať aj s predsedom predstavenstva Milanom Slašťanom - nepoprel, že Vagónka, a.s., má vážne problémy. "Našou víziou bolo získať okrem súčasných aj nových odberateľov a tým naštartovať rozvoj firmy, ale zatiaľ sa nám to nedarí, ako sme plánovali," priznal. Pripomenul, že prvý kvartál nového roka je v oblasti strojárskeho priemyslu vždy najproblémovejším, a to sa ukázalo aj pri získavaní kontraktov pre Vagónku. Jej výroba je totiž na 70 percent založená na zákazkách pre nemeckých odberateľov kozubových piecok, kde ceny stagnujú už niekoľko rokov a výroba už vlani prestávala byť rentabilná. Ako sme už písali, vlani s nimi o navýšení cien rokovalo ešte staré predstavenstvo Vagónky a v závere roka sa ich podarilo mierne navýšiť. "Žiaľ, práve kvôli cene niektorí bývalí partneri z Nemecka od kontraktov s Vagónkou upustili. Hľadali sme a stále hľadáme odberateľov na opravy vagónov, ale aj tu je situácia komplikovaná - na slovenskom trhu sú totiž zákazky na tento rok už rozdelené," vysvetlil Milan Slašťan. Vedenie firmy sa snaží o získanie objednávok na východe aj západe, ale aj tu uzatváranie kontraktov vykazuje sezónnosť. "Väčšie sa budú uzatvárať až v závere tohto roka na ďalší," vysvetlil.
Rokovania s potenciálnymi odberateľmi podľa neho stále pokračujú, ale už teraz je jasné, že situácia nie je ružová. "Nechceme to tajiť ani pred zamestnancami - v priebehu budúceho týždňa sa s nimi chceme stretnúť a vysvetliť im aktuálny stav," skonštatoval Milan Slašťan. Nevylúčil, že vedenie firmy bude musieť urobiť aj reštriktívne opatrenia, ich rozsah včera ešte nevedel konkretizovať. "Všetko bude jasnejšie na budúci týždeň," konštatoval. Špekulácie, že Sitno holding uvažuje o predaji svojho majoritného podielu vo Vagónke, a.s., odmieta. "Naším cieľom bolo a je oživenie firmy. Nekupovali sme ju preto, aby sme ju nechali padnúť alebo ju predali. O jej manažovanie máme záujem a veríme, že súčasné problémy sú len dočasné," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín