dvesto tisíc korún na zriadenie a prevádzku humenskej pobočky Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vysokoškoláci na nej budú môcť začať študovať už v septembri tohto roku.
Vznik filiálky technickej univerzity začala pred časom pripravovať Stredná priemyselná škola chemická a potravinárska, bratislavská fakulta chemickej a potravinárskej technológie spoločne s najväčšími priemyselnými partnermi mesta Humenné. Miestne chemické a potravinárske podniky MECOM, Humenská mliekáreň, Podvihorlatské pekárne a cukrárne, Tytex Slovakia, Nylstar Slovakia, Rhodia Industrial Yarns prispeli na jej zriadenie vlastnými prostriedkami. Na zabezpečenie financovania školy vznikla Nadácia pre rozvoj výučbovo- študijného centra Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Humennom.
Podľa riaditeľa humenskej chemickej strednej školy Vladimíra Gaľa by však získané prostriedky zďaleka nestačili na krytie prevádzkových nákladov pracoviska a úpravu . Preto sa obrátili so žiadosťou o pomoc na mesto Humenné, ako na jedného z garantov vysokej školy. Podľa Gaľa to totiž "bude mať nielen prestížny, ale ja intelektuálny a praktický dosah pre mesto, v ktorom sú úspešné tradície chemického a potravinárskeho priemyslu". Poslanci žiadosť nadácie o finančný príspevok schválili, s podmienkou že členom jej Správnej rady sa stane humenský primátor Vladimír Kostilník. Peniaze budú vyčlenené z rezervného fondu mesta.
V nasledujúcom školskom roku dôjde v Humennom k otvoreniu bakalárskeho štúdia v dennej i externe forme v troch študijných programoch. Ide o odbory automatizácia, informatizácia a manažment v chémií a potravinárstve, technológia polymérnych materiálov a potravinárstvo. Výučba bude prebiehať v budove terajšej Strednej priemyselnej školy chemickej a potravinárskej v Humennom, kde boli upravené tri triedy na vysokoškolské učebne a doplnené laboratória. Absolventi vysokoškolského centra, by mali nájsť uplatnenie najmä na pozíciách stredného manažmentu, ktorých je v humenských podnikoch nedostatok.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín