ktorý postavilo združenie podnikateľov za peniaze samosprávy, má totiž deravé dno, chýba mu ohrievanie i filtrácia vody. Mesto sa rozhodlo stavbu reklamovať, ale nie je isté, či sa závady podarí odstrániť do začiatku letnej sezóny.
Nákladný europrojekt, v rámci ktorého sa v roku 2003 na Sninských rybníkoch vybudovali aj špičkové športoviská a sociálne zariadenia, nevyriešil dlhoročné problémy s kvalitou a množstvom vody v troch betónových bazénoch. Ľudia boli nespokojní, miesto na kúpania žiadali aj v dotazníkoch, ktoré im samospráva rozdala pri zostavovaní rozvojového plánu mesta. Až 38 percent respondentov v nich uviedlo, že svoj voľný čas by trávili práve na Rybníkoch. Samospráva sa preto rozhodla vytvoriť kvalitnejšie podmienky na kúpanie. Šance sa chopili štyria najväčší podnikatelia na Rybníkoch a urbárska spoločnosť a vytvorili firmu AQUAPARK Rybníky, s.r.o..
Firma následne uzavrela s mestom Snina zmluvu, podľa ktorej mali spoločne do roku 2009 prestavať všetky tri betónové bazény, zrekonštruovať prívod a úpravovňu vody a postaviť tobogan. Mesto rekreačný areál prenajalo AQUAPARKU za korunu ročne s tým že ho bude na vlastné náklady spravovať.
Vlani v časti jedného z betónových rybníkov podnikatelia vybudovali bazén s umelým povrchom a vodnými brodmi. Podľa zmluvy mal výstavbu financovať aj AQUAPARK, celú investíciu vo výške 3 a pol milióna korún však napokon zaplatilo mesto. "Žiadali sme úver vo výške 5 miliónov korún, banka nám ho na poslednú chvíľu odmietla dať," povedal Ladislav Kovaľ, jeden z konateľov AQUAPARK-u. Podnikatelia kvôli nedostatku finančných prostriedkov nájomnú zmluvu s mestom v júli 2004 po necelých troch mesiacoch jej trvania ukončili. Stavbu bazéna protokolárne odovzdali mestu aj skolaudovali. Nebola však dokončená tak, ako bola naprojektovaná - chýbalo ohrievanie vody a jej filtrácia. Neskôr sa dokonca ukázalo, že potrubie na dne bazéna je poškodené a prepúšťa vodu. Hlavný kontrolór Pavol Marinič upozornil aj na to, že AQUAPARK obišiel zákon - firmu, ktorá stavala bazén, totiž vybral bez verejného obstarávania. Kovaľ sa bráni, že boli v časovej tiesni a základný prieskum trhu urobili. "Sabinovskú firma ponúkala najnižšiu cenu z troch, ktoré sme oslovili," zdôvodňuje.
Mesto sa rozhodlo bazén reklamovať, primátor Marián Kníž povedal že s mestským právnikom zvažujú ďalšie kroky. Kovaľ hovorí, že ak sa ukáže, že za závady môže stavebná firma, AQUPARK zabezpečí ich odstránenie na vlastné náklady. Primátor Kníž považuje nespokojnosť obyvateľov so stavom rekreačnej oblasti za opodstatnenú. Tvrdí, že mesto hľadá spôsob ako dokončiť projekt rozvoja Rybníkov bez AQUAPARK-u. Plánuje na tento účel získať financie z eurofondov - ide asi o päť miliónov korún. Pred podaním žiadosti sa bude musieť dohodnúť s Lesopoľnohospodárskou urbárskou spoločnosťou, ktorá vlastní niektoré pozemky pri bazénoch. Kovaľ, ktorý je predsedom urbariátu, povedal, že podielnici pozemkového spoločenstva súhlasili so zámenou pozemkov s mestom.
Sninské Rybníky teraz namiesto AQAPARK-u spravujú Verejnoprospešné služby mesta Snina. Ich riaditeľ Ján Pavlík hovorí, že sa budú snažiť napriek nedostatkom areál čo najlepšie pripraviť na sezónu. "Ak bude suché a horúce leto, podmienky na kúpanie budú paradoxne horšie, lebo prítok vody s potoka do bazénov bude slabý," vysvetľuje. Špinavá voda v dvoch bazénoch sa tak bude vymieňať príliš pomaly. Predtým však bude ešte potrebné opraviť trhliny na jednom z nich, aby sa zabránilo priesakom vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín